A nyár végi melankólia érzését járta körül a Fókusz. Magyarországon az augusztus 20-i ünnepségek is jelenthetik a nyár búcsúztatását, mivel sokszor ez az utolsó családi program, mielőtt indul az iskola. Ezért ilyenkor már nem a nyaraláson, hanem a szürke hétköznapokon jár az eszünk.
A pszichológiában is használják manapság a nyár végi melankólia kifejezést. "Ez arról szól, hogy az ember elkezd egy picit gondolkodni, hogy milyen jó volt a nyár. Elkezd azon gondolkodni, hogy milyen jó élményei voltak, amikor nem kellett dolgozni" - magyarázza Makai Gábor pszichológus.
A szakember szerint, ha csak átmeneti a levertség, nem depresszióról van szó. "Tegyünk különbséget a levertség, a rosszkedv és a depresszió között. A depresszió egy mentális betegség, a hangulat, kedélyállapot zavara. Picit meg kell állnunk és végig kell gondolnunk, hogy ugyanúgy kell-e tovább élni az életünket, vagy kell-e valamilyen változtatás" - mondta a pszichológus.
Szerinte a pár napig tartó rossz kedven enyhít, ha elkezdünk tervezni, amitől megmarad a motivációnk, és ugyanúgy tudunk örülni dolgoknak.
Legyünk aktívak, ne húzódjunk vissza, ne sopánkodjunk, hanem próbáljunk előre tervezni, akár már ősszel különböző pihenéseket, programokat, nyaralásokat. Tudjuk azt, hogy év közben is ki tudunk kapcsolódni, ha akarunk
- tanácsolja Makai Gábor.