A torontói egyetem kutatóinak a Biological Psychiatry című lapban megjelent tanulmánya arra utal, hogy a férfiak és a nők depresszióját eltérően kell kezelni - írja az otszonline.hu .
Nőkben az egyetlen major depressziós zavar (MDD) epizód 2-szer gyakrabban észlelhető, mint férfiakban, a vissza-visszatérő MDD gyakorisága viszont már négyszeres. Az MDD továbbá nőkben súlyosabb fokú, mint férfiakban, és a tünetek sem azonosak, például a nőknél háromszor gyakoribb az atípusus depresszió, melyet aluszékonyság és elhízás jellemez. Az MDD-ben szenvedő férfiakban és nőkben nem azonosak a kísérőbetegségek sem: a nőknél gyakoribbak a szorongásos tünetek, míg a férfiak inkább nyúlnak drogokhoz.
Az eddigi vizsgálatokat leginkább férfiakon végezték, ezért nem észlelhették a nemek közti különbségeket. Az MDD-s betegekben észlelt nemi különbségek valószínűleg fejlődéstanilag magyarázhatóak. A tesztoszteron korai hatására több agyi régió "maszkulinizálódik". A pubertás alatti agyi neuroanatómiai, működési és kémiai változások is jelentősen befolyásolhatják a felnőttkori pszichopatológiás állapotok kockázatát. Mivel ez a vizsgálat csak halott felnőttek boncolásából származó agymintákon történt, még nem tudják, hogy a fellelt különbségek a fejlődési folyamat során vagy csak felnőttkorban alakultak-e ki. A vizsgált betegek gyógyszeres kezelése gyakorlatilag megegyezett.