A „Personality & Individual Differences” online kiadásában megjelent tanulmány szerint – például az oktatásban dolgozók esetében, ahol a kiégés szinte mindenkit érintő probléma – a magas kiégési tünetekkel rendelkezők körében sokkal magasabbak a depressziós tünetek is. A kiégést általában a munkahelyi stresszhez társítják, de elképzelhető, hogy eddig teljesen rosszul értelmezték, és valójában egy olyan depressziós tünet, ami a krónikus stresszhez kapcsolódik.
A depressziót általában olyan pszichológiai állapotnak tartják, amit a folyamatos szomorúság és szorongás jellemez, míg a kiégést egyfajta pszichés és mentális fáradságnak gondolták. Ugyanakkor a depresszió két jellemző tünete, a reménytelenség és a tehetetlenség érzése a kiégettek körében is nagyon gyakori.
A válaszadó nők 10, míg a férfiak 7 százalékánál állapították meg a kiégést, nemtől függetlenül pedig 10 százaléknál a komoly depresszió tüneteit. Azok közt, akik a kiégés jeleit produkálták, a férfiak 50, míg a nők 38,2 százalékánál voltak jelen komoly depressziós szimptómák is. A kiégett tanárok közül egy sem volt mentes a depressziós tünetektől .
A kutatás azért nagyon fontos, mert ha sikerül a kiégés egészségügyi állapotát újradefiniálni, az sokkal hatékonyabb gyógykezelésekre adna lehetőséget az egyébként orvosi segítségért nem folyamodó betegek körében. Egy depressziókezelésben jártas specialistától ezek az emberek megfelelő kezelést kapnának – állítják a tanulmányt késztő orvosok, Dr. Irvin Schonfeld és Dr. Renzo Bianchi.
Forrás: The Wall Street Journal