A Stanford Egyetem a súlyos depresszió kezelésére szolgáló protokoll, a transzkraniális mágneses stimuláció megújításáról számolt be. Az új eljárás elsöprő sikerrel járt: a résztvevők 79 százalékánál tünetmentes, nyugalmi állapotot idézett elő, amely több hónapig kitartott. Ilyen kezelést már korábban is alkalmaztak depresszió ellen, de az új protokoll sokkal hatásosabb, egyénre szabott, és nem invazív módszert jelent. Ráadásul az egyetlen mellékhatás az átmeneti fáradtság és fejfájás volt - olvasható az American Journal of Psychiatry című folyóiratban megjelent tanulmányban .
Hullámokkal bombázzák az agyat
Az indukciós agyi stimuláció alapelvét már a 20. század óta ismerik. A transzkraniális mágneses ingerlés bevezetése Anthony Barker és munkatársai nevéhez fűződik, a módszert sikeresen használó első tanulmány pedig 1985-ben jelent meg. A transzkraniális mágneses stimuláció használatakor egy rézgyűrűt helyeznek a koponya fölé. Az ebben keltett mágneses tér változása áthatol a koponyán és elektromos áramot kelt az érintett struktúrákban, szövetekben. Ezen alapulva az egyetem kutatói egy saját eljárást dolgoztak ki, amelyet Stanford Neuromodulation Therapy-nak (SNT) neveztek el.
A Stanford kutatásában huszonkilenc, gyógyszeres kezelésre nem reagáló, súlyos vagy középsúlyos depresszióban szenvedő ember vett részt. Körülbelül a fele SNT-t kapott, a többiek pedig egy placeboeljárásban vettek részt, amely a valódi kezelést utánozta. Öt nap kezelés után a kezelt csoportban részt vevők 78,6 százalékának megszűntek a depressziós tünetei. "Ez fantasztikus eredmény, ráadásul tartós a hatása" - mondta Kenneth T. Norris a pszichiátria és viselkedéstudományok professzora, a kutatócsoport vezetője.
Nagyobb hatásfok
Az új kezelés kimagasló előnye, hogy jóval nagyobb hatásfokkal gyógyítja a depressziót, mint a jelenlegi amerikai protokoll. A hatóságok által engedélyezett, érvényben lévő eljárásnál ugyanis a betegeknek csak körülbelül a fele javul, és csak körülbelül egyharmaduknál tapasztalható a depressziós tünetek visszahúzódása. A Stanford továbbfejlesztette ezt a kezelést azáltal, hogy a mágneses impulzusokat az egyes páciensek idegpályáinak megfelelően célozza meg, és gyorsabb ütemben, nagyobb számú impulzust biztosít.
Az egyik beteg azt nyilatkozta, hogy a kezelés hatalmas sikert hozott számára, mivel évtizedek óta depressziós, és a korábbi ( paroxetin hatóanyagú) gyógyszerei már nem hatnak rá. "1975-ben nem rendelkeztek olyan gyógyszerekkel és tudással, mint most" - mondta a 60 éves Tommy Van Brocklin, aki hozzátette: többé nem halogatja a dolgait, jobban alszik, és teljesen leszokott az alkoholról. Újra sétáltatja a kutyáját és gitározik, pusztán a gitározás öröme miatt.