A testi-lelki függőség kialakulásáért a dohányfüstben található nikotin felel. Ez az anyag az agy dopamin-alapú jutalmazó rendszerére hatva javítja a közérzetet és csökkenti a szorongást, továbbá serkentő hatással van a szervezetre: fokozza a teljesítőképességet, enyhíti az álmosságot, javítja az emésztést. Ugyanakkor rendkívül addiktív, ami azt jelenti, hogy míg kezdetben még csak egy-egy szál cigaretta elszívásához társulnak ezek a pozitív következmények, gyorsan kialakul az az állapot, amikor a szervezet egyre több nikotint igényel az azonos hatás eléréséhez, emiatt folyamatos nikotinpótlásra szorul. Ha pedig ez a pótlás valamilyen akadályba ütközik, akkor a dohányos komoly sóvárgást és megvonási tüneteket, egyebek mellett alvászavart, levertséget, szorongást, koncentrációs problémákat, szédülést, esetleg gyomorpanaszokat tapasztalhat.
A lelki függőség kialakulásához a dohányzáshoz társuló szokások is hozzájárulnak. A dohányosok rendszerint automatikusan cigaretta után nyúlnak, ha például stresszhelyzetbe kerülnek, szoronganak valami miatt vagy zavarban vannak, és persze ugyanilyen fontos kísérője a cigaretta kellemes élményeiknek, életük nagy pillanatainak is. Így a szokás feladása egyszeriben veszteségérzéssel és azzal járhat, hogy nem tudják, mihez kezdjenek, ha valamilyen nehézséggel szembesülnek.
A dohányzás, mint köztudott, súlyos testi károkat is okoz. A tartós függőség idült tüdőproblémákkal jár, de a dohányfüst az egész szervezetre rossz hatással van. Szinte nincs olyan végzetes betegség, amelynek a kockázati tényezői között ne szerepelne, ami a cigarettafüstben található káros anyagoknak - köztük a szénmonoxidnak és a kátránynak - tudható be. Van, aki azért akar leszokni, mert elege van a függőségből, de a legtöbben az egészségük védelme érdekében hozzák meg a helyes döntést, és ezt érdemes józanul mérlegelniük mindazoknak is, akik el sem tudják képzelni az életüket cigaretta nélkül.
Nem lehetetlen, de valóban nehéz önerőből, segítség nélkül leszokni. Ám ha megvan az elhatározás, a vele járó pszichés és testi panaszok enyhítésének egyaránt léteznek bevált eszközei, mint a pszichoterápia vagy a különböző nikotinpótló eljárások. A leszokással járó feszültség, stressz, vagy akár enyhe depressziós tünetek kezelésére egy természetes segítség is rendelkezésünkre áll, melynek hatásosságához nem fér kétség.
A Remotiv extra tabletta orbáncfű-kivonatot tartalmaz: e gyógynövénynek a depressziót enyhítő hatását az ókor óta ismerik, terápiás hatását pedig számos klinikai vizsgálat is igazolja. A szintetikus antidepresszánsokéhoz hasonló hatásmechanizmussal, azonban lényegesen kevesebb mellékhatással rendelkezik, így kíméletes alternatívát nyújt a leszokással járó hangulati panaszok enyhítésére. Az orbáncfű hatásának kialakulása nem azonnali: egyeseknél néhány nap, másoknál akár két hét is szükséges lehet hozzá. Más gyógyszerekkel való együttes alkalmazás előtt érdemes kikérni orvos, vagy gyógyszerész tanácsát.