A szerotoninkiválasztást irányító neuronok aktiválódása és kísérleti egerek türelemszintje között szoros összefüggést talált egy nemzetközi kutatócsoport. Az eredmények hozzájárulhatnak a depresszió és a fibromyalgia jobb megértéséhez is.
Zachary Mainen és kutatótársai, a Champalomaud Centre for the Unknown tudósai arra voltak kíváncsiak, hogy a szerotoninnak lehet-e valamilyen szerepe a türelemben, abban, hogy mennyire vagyunk képesek nyugodtan várakozni valamire. A kutatók ennek megállapításához egereket használtak. A szerotoninneuronokat fényérzékennyé tették, így ha megvilágították ezeket, akkor aktiválódtak és szerotonint bocsájtottak ki az agyba.
Türelmesebbek lettek
Az egerekkel egy olyan tesztet végeztettek el, melyben várakozniuk kellett a véletlenszerűen megjelenő jutalomra. A kutatók úgy találták, hogy amikor a szerotoninkiválasztás megnövekedett, az egerek türelmesebbek lettek és nyugodtabban vártak a jutalomra. Masayoshi Murakami, a kutatócsoport egyik tagja szerint szoros és egyértelmű a kapcsolat a kiválasztott szerotonin mennyisége, illetve a türelmesen töltött idő között is - vagyis minél aktívabbak voltak a neuronok, annál hosszabb ideig várakoztak nyugodtan az állatok.
Egy párhuzamos kísérletben pedig kizárták azt a lehetőséget, hogy a türelmes várakozás a szerotonin kellemes hatásainak köszönhető - vagyis a szerotonin nem jutalomként működik ebben az esetben. A kutatás eredményeitől azt várják, hogy a segítségével jobban meg lehet majd érteni a szerotonin súlyos betegségekben játszott szerepét. A kutatócsoport a szerotoninfunkció egyéb aspektusait kívánja vizsgálni a jövőben.
A kutatás eredményeiről a Current Biology című szaklapban számoltak be.