A betegség kialakulását a hormonváltozáshoz kötik, azonban kialakulásához ez nem elég, depresszív hajlamú nőknél gyakoribb. Kialakulásának nincsenek feltűnő tünetei, nem meghatározható, hogy valakit érinteni fog-e a betegség.
Közvetlenül szülés után jelentkezik , már a kórházi ágyon is feltűnő lehet a kismama szorongása, valamint az, ahogyan a csecsemővel bánik. Kialakulásának oka a félelem, melyet az új helyzet hozott, valamint az attól való rettegés, hogy nem tud megfelelni az anyaság "követelményeinek".
Komoly problémát is jelenthet, hiszen az öngyilkosság gondolata is megfogalmazódhat az anyában, végső esetben kísérletet is tehet erre. A szülés utáni depresszió további tüneteit a Betegségek A-Z erre a betegségre vonatkozó szócikkében találhat.
Kezelését elsősorban pszichoterápiával oldják meg, mely mellett segítség lehet a viselkedésterápia is, mely során megtanítják az anyának, hogyan viselkedjen. További kezelési módokat a Betegségek A-Z erre a betegségre vonatkozó szócikkében olvashat.
A betegséget nem lehet megelőzni, hiszen nem eldönthető, ki hajlamos rá, illetve ki nem, azonban a védőnők segíthetnek abban, hogy a szülés utáni depresszió ne súlyosbodjon, valamint felkészíthetik az anyát a gyermekvállalásra is.
A betegség évekig is elhúzódhat, valamint az anya benne is ragadhat a depresszióban , ezért fontos a megfelelő kezelés.
További hasznos és fontos információkat A Betegségek A-Z szülés utáni depresszió szócikkében találhat.