A tanulmányt az Egyesült Királyságban dolgozó kutatók a című szaklapban tették közzé, és megállapításaikat így összegezték: "az öngyilkosságok száma jelentősen emelkedett". A kutatócsoport szerint a halálesetek elkerülhetők lettek volna, mert voltak olyan országok - Finnország, Ausztria és Svédország -, ahol nem emelkedett az öngyilkossági ráta.
Szakmai szervezetek és aktivisták szerint a kutatási eredmények azt igazolják, hogy menyire fontos a mentális egészséggel foglalkozó egészségügyi szolgáltatások fejlettsége - összegzi a véleményeket a brit hírforrás, a BBC . Fontos, például, hogy a kormány a legsérülékenyebb csoportokon segítsen válság idején.
Andy Bell, a Centre for Mental Health (Mentális Egészség Központja) munkatársa szerint a munkanélküliség, a munkahely bizonytalansága és más tényezők hozzájárulnak a mentális egészség romlásához, és az öngyilkosságokhoz. Éppen ezért megelőző intézkedésekre van szükség szerinte. Az első lépésként azonosítani kellene a leginkább veszélyeztetett társadalmi csoportokat, egyéneket.
A most publikált tanulmányt az Oxfordi Egyetem és a London School of Hygiene & Tropical Medicine kutatói állították össze. Huszonnégy EU-tagállam, illetve az USA és Kanada adatait elemezték.
A kutatás szerint az öngyilkosságok száma 2007-ig csökkent Európában. Ám 2009-ben 6,5 százalékos volt a növekedés, és ez a szint állandósult 2011-ig. Mindez 7950-nel növelte az öngyilkosságok számát ahhoz képest, hogy mi történt volna, ha a korábbi folyamatok folytatódtak volna.
Kanadában szintén ritkultak (volna) a korábbi trend nyomán a halálesetek, de amikor a recesszió lecsapott 2008-ban, akkor az 240-nel több öngyilkossággal párosult.
Az USA-ban más volt a helyzet: az öngyilkosságok száma emelkedőben volt a krízis előtt is, a válság viszont "felgyorsította" a folyamatot, 4750 további esettel fokozva a helyzetet. A kutatók szerint a munkahelyek elvesztése, a kilakoltatások, az adósságok voltak a legnagyobb rizikótényezők a negatív folyamatok hátterében.
Az oxfordi kutatók egyike, Dr. Aaron Reeves viszont éppen ennek kapcsán vetette fel egy fontos problémát. Szerinte kritikus kérdés az egészségügyi politika és a pszichiátriai gyakorlat szempontjából, hogy az öngyilkosságok számának emelkedése elkerülhetetlen volt-e? Számos példa van ugyan arra, hogy a recesszió emelte a halálesetek számát , de vannak kivételek, mint Ausztria, Svédország, Finnország, ahol ez nem következett be.
Ez Reeves szerint azt mutatja, hogy a politika nagyon sokat számít. Ezekben az országokban segítenek az embereknek a munkához való visszatérésben, tanácsokat kapnak az életükben felmerülő problémák megoldásához, továbbképzésben részesülnek, és még előfordul az is, hogy támogatják a bérüket az elhelyezkedés megkönnyítésére.