Kutatók arra jutottak, hogy a sötét szemű nőknél kétszer nagyobb eséllyel jelentkezik a szezonális depresszió (seasonal affective disorder / SAD), mint a kék szemű férfiaknál. Ennek oka, hogy az őszi, téli hónapokban a sötét szemek kevesebb napfényt engednek át, ami pedig hatással van a boldogsághormonnak is nevezett szerotonin termelésére.
"Úgy gondoljuk, hogy a kék szem 10 ezer évvel ezelőtt egy genetikai mutáció során alakult ki annak érdekében, hogy az Egyenlítőtől távolabb élők védve legyenek a sötétebb hónapok depressziós hatásától" - mondta a kutatás vezetője, Lance Workman, a Dél-Wales-i Egyetem professzora.
A felmérés első részében 175 ciprusi és walesi egyetemi hallgató vett részt. A diákoknak egy kérdőívet kellett kitölteniük arról, hogy az évszakok változása milyen hatással van a hangulatukra. Az eredmények szerint míg a földrajzi elhelyezkedés nem volt hatással a diákok létérzésére, addig a barna szeműek hangulata sokkal változékonyabb volt, mint a kék szeműeké. Egy második felmérés során aztán 2031 britet kérdeztek meg, amiből kiderült, hogy a nők 40 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvednek szezonális depressziótól. A kutatók szerint lehetséges, hogy a nőket evolúciós okokból sújtja jobban a téli depresszió: ha ugyanis visszahúzódóbbak és kevesebb energiát használnak fel, akkor több erejük lesz az utódok gondozására.
Forrás: Daily Mail