A boldogító bogyókkal kapcsolatban az egyik legnagyobb kérdés, hogy mikor kell szedésüket abbahagyni.
A leállás legnagyobb veszélye, hogy ha a kiváltó okok nem szűntek meg teljesen, a beteg visszaesik depressziós állapotába. A felmérések szerint minden második ember, aki egyszer már folytatott ilyen depresszió elleni kúrát , abbahagyása után ismét rákényszerült a gyógyszerekre. Ráadásul a kúrának másodszor is nekifutók 80százaléka volt kénytelen harmadszorra is elkezdeni a gyógyszerek szedését. Ugyanakkor azoknál, akik nem hagyták abba, 50 százalékkal alacsonyabb volt az esélye a depresszió újbóli kialakulásának.
Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy a gyógyszereknek komoly mellékhatásai vannak. Ilyen például az elhízás vagy a szexuális teljesítőképesség csökkenése, míg egyesek az érzelmeik ellaposodásáról számoltak be. A probléma az, hogy bár bizonyos készítményeket kimondottan biztonságosnak találtak, tény, hogy csak néhány évig követték nyomon a pácienseket, ezért tulajdonképpen nincs információ arról, milyen hosszú távú mellékhatásaik vannak egyáltalán. Ráadásul a depresszió egyre fiatalabb korban üti fel a fejét, ezért egy gyógyszerkúra akár több évtizeden át is tarthat.
Az is komoly probléma, hogy az emberek, ha már kicsit jobban érzik magukat, hajlamosak úgy dönteni, inkább leállnak a gyógyszerrel és nem kérik ki orvosuk tanácsát.
Az egyik kutatás során – mikor a női alanyoknak mosolygós, szomorú, mérges vagy semleges arckifejezéseket kellett különböző ideig nézniük – kiderült, hogy a mérges arckifejezést sokáig nézők 60 százalékánál két éven belül visszatért a depresszió. Azok közül, akik kevesebbet nézték a mérges arcot, csak 20 százaléknál újult ki a kóros levertség .
Egy másik esetben a vizsgált alanyok agyát figyelték, miközben különböző érzelmeket (önvád, düh, felháborodás) gerjesztő szövegeket olvastattak fel velük. Az agy két területe, a cinguláris és az anterior kéreg közti kapcsolódás már az olvasás közben is kimutatta, kiknél valószínű, hogy a depresszió visszatér.
A dolog tehát az elmében dől el, most már csak arra kell rájönni, pontosan miképpen, és akkor sokkal precízebben meg lehet tudni, mikor érdemes leállni a gyógyszerekkel.
Forrás: The Wall Street Journal