Visszatérő depresszió: mikor állhatunk le a gyógyszerrel?

Magyarországon is egyre gyakrabban fordul elő, hogy az orvos antidepresszánst ír fel a páciensnek. A stresszes életmód, a gazdasági válság családokra gyakorolt hatásai mind szerepet játszanak abban, hogy egyre többen igényelnek ilyen jellegű segítséget.

A boldogító bogyókkal kapcsolatban az egyik legnagyobb kérdés, hogy mikor kell szedésüket abbahagyni.

A leállás legnagyobb veszélye, hogy ha a kiváltó okok nem szűntek meg teljesen, a beteg visszaesik depressziós állapotába. A felmérések szerint minden második ember, aki egyszer már folytatott ilyen depresszió elleni kúrát , abbahagyása után ismét rákényszerült a gyógyszerekre. Ráadásul a kúrának másodszor is nekifutók 80százaléka volt kénytelen harmadszorra is elkezdeni a gyógyszerek szedését. Ugyanakkor azoknál, akik nem hagyták abba, 50 százalékkal alacsonyabb volt az esélye a depresszió újbóli kialakulásának.

Nem szabad azonban elfelejteni azt sem, hogy a gyógyszereknek komoly mellékhatásai vannak. Ilyen például az elhízás vagy a szexuális teljesítőképesség csökkenése, míg egyesek az érzelmeik ellaposodásáról számoltak be. A probléma az, hogy bár bizonyos készítményeket kimondottan biztonságosnak találtak, tény, hogy csak néhány évig követték nyomon a pácienseket, ezért tulajdonképpen nincs információ arról, milyen hosszú távú mellékhatásaik vannak egyáltalán. Ráadásul a depresszió egyre fiatalabb korban üti fel a fejét, ezért egy gyógyszerkúra akár több évtizeden át is tarthat.

Ha a kiváltó okok nem szűntek meg teljesen, a beteg visszaesik depressziós állapotába

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az amerikai depressziókutató társaság, az Anxiety & Depression Association of America felmérései szerint a kontinens lakosságának 5 százaléka, mintegy 15 millió ember szenved a depressziótól, igaz, senki sem tudja megmondani, hogy pontosan mi is okozza a depressziót. Kattintson! A tudósok most az emberei elme vizsgálatával próbálnak rájönni arra, kiknél a legnagyobb a valószínűsége, hogy a leállás után a depresszió visszatér, így próbálják megállapítani, kik azok, akiknek jobb, ha a gyógyszeren maradnak, illetve megpróbálnak pszichológiai kezelést alkalmazni a „visszaesés” ellen.

Az is komoly probléma, hogy az emberek, ha már kicsit jobban érzik magukat, hajlamosak úgy dönteni, inkább leállnak a gyógyszerrel és nem kérik ki orvosuk tanácsát.

Az egyik kutatás során – mikor a női alanyoknak mosolygós, szomorú, mérges vagy semleges arckifejezéseket kellett különböző ideig nézniük – kiderült, hogy a mérges arckifejezést sokáig nézők 60 százalékánál két éven belül visszatért a depresszió. Azok közül, akik kevesebbet nézték a mérges arcot, csak 20 százaléknál újult ki a kóros levertség .

Egy másik esetben a vizsgált alanyok agyát figyelték, miközben különböző érzelmeket (önvád, düh, felháborodás) gerjesztő szövegeket olvastattak fel velük. Az agy két területe, a cinguláris és az anterior kéreg közti kapcsolódás már az olvasás közben is kimutatta, kiknél valószínű, hogy a depresszió visszatér.

A dolog tehát az elmében dől el, most már csak arra kell rájönni, pontosan miképpen, és akkor sokkal precízebben meg lehet tudni, mikor érdemes leállni a gyógyszerekkel.

Forrás: The Wall Street Journal

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.