A Stanford Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan segít a depressziósokon az agy mágneses stimulálása. Tanulmányuk szerint a mágneses impulzusok képesek megfordítani a kóros agyi jelek irányát, ezzel enyhítve a súlyos depresszió tüneteit - írja a HVG.
Anish Mitra, az egyetem kutatója csapatával együtt több hónapnyi terápia helyett csak öt napon át, naponta 10 alkalommal stimulálták az agyat (SNT). Ezután 33 depressziós (akiken korábbi kezelések nem segítettek) eredményeit vetették össze 85 egészséges ember eredményeivel.
Egy egészséges embernél az agy egy bizonyos régiója a test által érzékelt dolgokat (hőmérséklet, pulzusszám stb.) jeleket küld az érzelmeket irányító régiónak, az elülső cinguláris kéregnek. Utóbbi határozza meg, hogyan érezzük magunkat.
A depresszióban szenvedő résztvevők háromnegyedénél azonban ez fordítva történt: az elülső cinguláris kéreg jeleket küldött az agy anterior insula nevű régiója felé. Minél súlyosabb a depresszió, annál több volt a rossz irányba továbbított jel.
Mitra szerint ez olyan, mintha már előre eldöntötte volna az agy, hogy hogyan érzi magát. A kezelés hatására viszont egy hét leforgása alatt jó irányba álltak be a depressziósok agyi jelei, ezzel párhuzamosan pedig megszűnt a depresszió is. Ez alapján úgy tűnik, hogy sikerült úgy átprogramozni az agyat, hogy az olyan legyen, mint az egészséges embereké.
Ugyanakkor a kutatók hangsúlyozzák, hogy nem minden depressziós betegnél megy rossz irányba a jel az agyban, ezért nem lehetnek minden esetben hatásosak a mágneses impulzusok. Akiknek igen, azoknak nagy segítség lehet ez a kezelés.