Az öngyilkosságok számának drasztikus emelkedése miatt külön alkalmazást indított a depresszióban szenvedők megóvásáért a Facebook. A világszerte elérhetővé tervezett applikációt nem csak azok használhatják, akik veszélyeztetettnek érzik saját magukat, de ismerőseink egy-egy posztját is jelenthetjük névtelenül a közösségi oldal üzemeltetőinek. Ezeket a Facebook éjjel-nappal ügyeletben lévő munkatársai dolgozzák fel, és ha kell, felveszik a kapcsolatot az adott személynek, súlyosabb esetben pedig a hatóságokat is értesíthetik. A beérkezett üzeneteket veszélyességi fokozat szerint rangsorolják, kiemelten kezelik az olyan ügyeket, ahol a felhasználók már kárt is tettek magukban, illetve a közvetlen életveszély is fennáll.
Miután a bejelentés megtörtént, a veszélyeztetett személyt diszkréten, mások számára láthatatlan módon keresik fel, és egy információs panelen kiválaszthatja, hogy milyen módon tudnak neki a leghatékonyabban segíteni. Hívhat egy szabályosan működő segélyvonalat, felveheti a kapcsolatot egy barátjával, illetve a hangulatát is javító, önsegítő üzeneteket kaphat a közösségi oldaltól.
Az alkalmazást a világ összes országában, minden nyelven elérhetővé tenné a Facebook, egyelőre azonban az amerikai segélyszervezetekkel (Forefront, Lifeline, illetve Save.org) alakítottak ki együttműködést. Öngyilkos segélyoldaluk félig-meddig magyarosítva áll rendelkezésre a hazai felhasználóknak is, itt szintén jelenthetjük ismerősünket, illetve saját magunk is kérhetünk segítséget a szakemberektől.
Hazánkban szerencsére évek óta javuló tendencia figyelhető meg az öngyilkosság terén, a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2014-ben már kétezer alá csökkent az öngyilkosságok száma, melyre legutoljára 70 évvel ezelőtt volt példa. Magyarországon a legtöbben, 4911-en 1983-ban vetettek véget életüknek.
Ha ön vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, hívja mobilról is a 116-123 ingyenes lelkielsősegély-számot!