A kábítószer használata utáni egy napban a fogyasztók az iszkémiás stroke hat-hétszeres kockázatának vannak kitéve. A stroke e fajtája esetén egy vérér elzáródik, megakadályozva az agy folyamatos vérellátását. A kokain drámaian hat az agyra: vérsűrítő, és ezáltal növeli a vérrögképződés kockázatát.
A kutatók azt vizsgálták, milyen tényezők járulnak hozzá a stroke kockázatához a fiatal felnőttek esetében. Dr. Cheng elmondta, hogy a kokain volt az egyik faktor, amit megvizsgáltak, és megdöbbenve tapasztalták, milyen szoros összefüggés áll fenn a kokainhasználat és a stroke kockázata között a fiatal felnőttekben. Kiderült, hogy az akut kokainfogyasztás szorosabb összefüggésben áll a stroke kockázatával, mint a diabétesz , a magas vérnyomás, a dohányzás és a stroke más kockázati tényezői.
Az eredmények azt mutatták, hogy a kórtörténetben szereplő korábbi kokainfogyasztás a személy nemétől vagy etnikumától függetlenül nem áll összefüggésben az iszkémiás stroke kockázatával. A nagy mennyiségű kokain fogyasztása azonban a stroke-ot megelőző 24 órában minden etnikum esetében szoros összefüggést mutatott a stroke megnövekedett kockázatával.
A kutatás eredményeit az Amerikai Stroke Társaság 2014-es Nemzetközi Stroke Konferenciáján tették közzé.
A kokainról
A Olvasson erről a drogról, veszélyeiről bővebben ide kattintva!