Megnevezés:
para-metil-4-metilaminorex
Alternatív megnevezés:
serotoni, Swiss Toni, 4,4’-DMAR
Hatóanyagai:
para-metil-4-metilaminorex
Tipológia:
szitetikus stimuláns, dizájnerdrog
Miről ismerhető fel?
Hazánkban szinte kizárólag fehéres porként fordult elő (2013. nyarán)
Felhasználási mód:
általában por, ritkább esetben tabletta
Hatása:
Pontos hatása, hatásmódja ismeretlen. Akár 10-12 órán át ható stimuláns. Mellékhatásai a hányinger, pupillatágulás, állkapocsrángás, érszűkület, a testhőmérséklet gyors emelkedése.
Túladagolási tünetei:
Testhőmérséklet vészes növekedése, amelytől belső vérzés indulhat el a szervezetben (az orrból és a végbélből is folyik a vér), ez pedig halálhoz vezethet.
Elvonási tünetei:
-
Veszélyei:
2013 nyarán egymás után öt ember halt meg az újonnan feltűnt szer fogyasztása miatt. Hogy pontosan miért és hogyan, nem tudni, de valószínű, hogy nagyon könnyű túladagolni, különösen más drogokkal együtt fogyasztva.
Érdekesség:
A vegyület kémiai rokona és így elődje az 1960-as évek elején fogyasztószerként kifejleszett aminorex (Menocil) volt, amit mellékhatásai miatt 1972-ben kivontak a forgalomból. Az aminorex egy származéka a 4-metilaminorex (Eufória, "U4Euh"; vagy "Ice") jelent meg a drogpiacon, ennek már nem is volt gyógyászati felhasználása. Ma már mindkét anyag kábítószernek minősül. A para-metil-4-metilaminorex teljesen ismeretlen vegyület volt 2012 novemberéig, amikor holland vámosok azonosították egy importcsomagban.