Miután korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a környezeti tényezők, mint például a tányér mérete vagy a fogyasztandó étel márkája mekkora befolyással lehetnek az étkezési szokásainkra, kutatók egy csoportja úgy döntött, hogy megvizsgálják ugyanezen tényezők hatását italozási szokásainkra is. A Doug Walker, Laura Smarandescu és Brian Wansink által jegyzett tanulmányból kiderül, hogy a fogyasztók hajlamosak nagyobb mennyiségű alkoholtartalmú italt tölteni, ha poharuk kerek formájú, a kezükben tartják azt, illetve, ha illik a bele töltött borhoz.
A pohár hatásának tesztelésére három különböző borospohár típust alkalmaztak: kereket, hosszúkást és egy általánosat. Annak vizsgálatára, hogy az ember vajon tudat alatt automatikusan többet iszik-e, ha arra számít, hogy enni is fog, a kutatók több terített asztalos szituációt is alkalmaztak, a töltés mennyiségének vizsgálatára pedig arra kérték a résztvevőket, hogy töltsenek kezükben tartott és asztalon álló poharakba is. A színkontraszt vizuális hatásait is tesztelték, méghozzá oly módon, hogy mind alacsony kontrasztú (fehérbor teljesen átlátszó pohárban) mind magas kontrasztú ( vörösbor teljesen átlátszó pohárban) párosításokat is megfigyeltek.
Mint azt a kutatók gyanították, több környezeti együttható is befolyásolhatja, hogy akaratunknál több italt töltünk-e a poharunkba. A kerek poharakba 11,9 százalékkal több bort töltöttek a hallgatók, mint a hosszúkásba, a kezükben tartottba pedig 12 százalékkal többet, mint az asztalon lévőbe. Amikor alacsony volt a kontraszt a pohár és a bor színe között, 9,2 százalékkal töltöttek többet, mint amikor ez a kontraszt magas volt.
Ha tehát valaki nem szeretne kellemetlen meglepetésekkel szembesülni, és igyekszik kézben tartani alkoholfogyasztási szokásait, jó, ha az alábbi három dolgot észben tartja:
- válasszon keskenyebb poharat az iváshoz,
- mielőtt töltene a borból, poharát helyezze az asztalra, ne tartsa a kezében
- végül pedig olyan pohár mellett döntsön, amely nem passzol az adott borhoz.