3 szabály segít elkerülni a lerészegedést

Egy hosszú és fárasztó hét után az ember szívesen megpihen és tölt magának egy pohár bort - de vajon közben gondol-e bárki is arra, hogy borospoharunk típusa esetleg arra késztet minket, hogy többet töltsünk bele, mint amennyit terveztünk?

Miután korábbi vizsgálatok már kimutatták, hogy a környezeti tényezők, mint például a tányér mérete vagy a fogyasztandó étel márkája mekkora befolyással lehetnek az étkezési szokásainkra, kutatók egy csoportja úgy döntött, hogy megvizsgálják ugyanezen tényezők hatását italozási szokásainkra is. A Doug Walker, Laura Smarandescu és Brian Wansink által jegyzett tanulmányból kiderül, hogy a fogyasztók hajlamosak nagyobb mennyiségű alkoholtartalmú italt tölteni, ha poharuk kerek formájú, a kezükben tartják azt, illetve, ha illik a bele töltött borhoz.

Néha jól esik sokat nevetve, kikapcsolódva, táncolva, kellemes italokat kortyolgatva átmulatni az éjszakát. Azokkal is megeshet, hogy eltévesztik a mértéket vagy úgy ébrednek, mintha másnaposak lennének, akik korábban soha sem lépték túl a határt, igazából nem is ittak sokat, és főleg egyáltalán nem állt szándékukban berúgni. A reggeli (?) ébredés után azután fogadkozik az ember: soha többet! Olvassa el korábbi cikkünket , ami abban segít, ha legközelebb okos megoldásokkal szeretnénk tenni a macskajaj ellen! A kutatók 73 olyan egyetemista részvételével végezték megfigyelésüket, akik legalább egy pohár bort biztosan fogyasztanak hetente. A résztvevőket különféle szituációkba helyezték és arra kérték őket, hogy töltsenek maguknak egy pohár bort. Természetesen a kutatók a szituációk mindegyikében manipulálták a körülményeket, annak érdekében, hogy a környezeti hatásokat hatékonyan tudják mérni.

A pohár hatásának tesztelésére három különböző borospohár típust alkalmaztak: kereket, hosszúkást és egy általánosat. Annak vizsgálatára, hogy az ember vajon tudat alatt automatikusan többet iszik-e, ha arra számít, hogy enni is fog, a kutatók több terített asztalos szituációt is alkalmaztak, a töltés mennyiségének vizsgálatára pedig arra kérték a résztvevőket, hogy töltsenek kezükben tartott és asztalon álló poharakba is. A színkontraszt vizuális hatásait is tesztelték, méghozzá oly módon, hogy mind alacsony kontrasztú (fehérbor teljesen átlátszó pohárban) mind magas kontrasztú ( vörösbor teljesen átlátszó pohárban) párosításokat is megfigyeltek.

Nem mindegy, miből isszuk a bort

Mint azt a kutatók gyanították, több környezeti együttható is befolyásolhatja, hogy akaratunknál több italt töltünk-e a poharunkba. A kerek poharakba 11,9 százalékkal több bort töltöttek a hallgatók, mint a hosszúkásba, a kezükben tartottba pedig 12 százalékkal többet, mint az asztalon lévőbe. Amikor alacsony volt a kontraszt a pohár és a bor színe között, 9,2 százalékkal töltöttek többet, mint amikor ez a kontraszt magas volt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Ha tehát valaki nem szeretne kellemetlen meglepetésekkel szembesülni, és igyekszik kézben tartani alkoholfogyasztási szokásait, jó, ha az alábbi három dolgot észben tartja:

  • válasszon keskenyebb poharat az iváshoz,
  • mielőtt töltene a borból, poharát helyezze az asztalra, ne tartsa a kezében
  • végül pedig olyan pohár mellett döntsön, amely nem passzol az adott borhoz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.