A másnaposság valódi rémálom. Az ember nem csak a borzalmas kinézetével és közérzetével szembesül, de visszaemlékszik az előző esti ballépéseire (a kognitív disszonancia piszokul fáj), a feleslegesen elköltött pénzre (ez is nagyon kellemetlen, mert többnyire másra is jó lett volna), és még bele sem gondol, hogy igazán a bőrének cserdített oda a legkeményebben.
A bőr nem csak az alkohol miatt készül ki, hanem a görbe esték egyéb hatásai (az elfogyasztott pizzák, chipsek, zsíros és cukros ételek a cigarettafüst stb.) is közrejátszanak benne, hogy akár 30 napra is szüksége van, mire ismét korábbi önmaga lehet. Ha ebben az időszakban újabb inzultus éri a negatív hatás halmozódik.
A bőr heveri ki legnehezebben a másnaposságot
A bőr a testünk legnagyobb szerve, amelynek komoly szerepe van a szervezet detoxikálásában, a mérgek egy részét ugyanis kiizzadjuk. Minden alkalommal, amikor alkoholt iszunk (amely nem más, mint egy hepatotoxin, azaz májkárosító méreg), tulajdonképpen erősen igénybe vesszük a bőrünket. Részben mert az alkohol vízelvonó tulajdonsága csökkenti a bőr rugalmasságát, s végül (elsősorban az arcbőr) petyhüdtté válik, a szemek alatt táskák jelennek meg. De a legtöbb bőrtünet másodlagos, a májkárosodás (elzsírosodás, gyulladás, zsugor) következménye.
Továbbá a vitaminfelszívódási nehézségek is nyomot hagynak a bőrön, ami részben a májbetegségek, továbbá a gyomor- és a bél nyálkahártyáján kialakuló problémáknak a következménye.
A súlyos bőrtünetek kialakulásához persze rendszeresen kell alkoholizálni. S ha úgy vesszük a másnaposság ebből a szempontból akár hasznos is lehet a bőrnek (és az egész szervezetnek), hiszen aki emlékszik rá, lehetőleg elkerüli e felettébb kellemetlen állapot megismétlődését.
Forrás: mirror.co.uk