Az elektromos cigarettát a hagyományos cigaretta egészségesebb alternatívájaként népszerűsítik. A dohányzás a szívbetegség leginkább megelőzhető kockázati tényezője, és a szívbetegség a megbetegedések és a halálozás egyik fő oka a dohányosokban. Csak a koszorúér-betegség a dohányosok halálozásának 40 százalékáért felelős.
Az Európai Kardiológiai Társaság müncheni konferenciáján bemutatott kutatás során az athéni Onassis Szívsebészeti Központ kutatói Dr. Konstantinos Farsalinos vezetésével húsz, 25 és 45 év közötti napi dohányos szívműködését vizsgálták dohányos cigaretta elszívása előtt és után, illetve 22 hasonló életkorú személyét elektromos cigaretta használata előtt és után. A hagyományos cigaretta elszívása a vérnyomás és a pulzusszám jelentős megemelkedésével járt, az elektromos cigaretta viszont csupán minimális hatást gyakorolt a szívműködésre. Ez azt mutatja, hogy bár az elektromos cigaretta is tartalmaz nikotint, a hagyományos cigarettához viszonyítva lassabban szívódik fel.
"Egyelőre korai lenne azt állítani, hogy az elektromos cigaretta forradalmi eszköz a dohány kármentesítésében, de az biztos, hogy megvan benne a lehetőség. Jelenleg ez az egyetlen olyan eszköz, amely egyszerre foglalkozik a dohányzás kémiai (nikotin) és pszichológiai (a füst belélegzése, kézben tartás stb.) függőségével. A laboratóriumi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy sokkal kevésbé mérgező, kutatásunk pedig azt mutatja, hogy alkalmazása után nem okozza a szívműködés jelentős károsodását" - mondta Farsalinos. "Még több klinikai vizsgálatot kell végezni ahhoz, hogy kijelenthessük, a termék valóban áttörést jelent a területen, de addig is a hagyományos cigarettával kapcsolatos rendkívüli veszélyeket figyelembe véve a rendelkezésünkre álló adatok alapján elmondhatjuk, hogy az elektromos cigaretta sokkal kevésbé káros, ezért egészségügyi szempontból mindenképpen hasznos átváltani dohányos cigarettáról elektromos cigarettára."