Talán nincs is olyan szervünk, szervrendszerünk, amelyet ne érintene rosszul a dohányzás . Annak pedig, hogy a cigarettákban lévő vegyületek folyamatosan roncsolják a sejtjeinket, nagyon súlyos következményei lehetnek, vagyis a dohányosoknál jelentősen megnő számos krónikus betegség kockázata. A légzőszervek és a kardiovaszkuláris rendszer vannak a legnagyobb veszélyben, de lássuk, mi mindennel kell még szembenéznie azoknak, akik nem tudnak lemondani a dohányzásról
A cigarettafüstben található veszélyes, káros vegyületek, élükön a nikotinnal, befolyásolják a csontok egészségét, lelassítják vagy teljesen meg is állítják azt a folyamatot, melynek során új csontsejtek képződhetnek, így a csontok elgyengülnek, denzitásuk csökken. A csontritkulás különösen a menopauzában, illetve az azon túl lévő hölgyeket érinti, és megnöveli a nehezen gyógyuló csonttörések rizikóját is.
Aki evett már sokat dohányzó főztjéből, az tudhatja, hogy gyakran rendkívül fűszeresen, túl sósan vagy éppen túl édesen készítik el az ételeket. Ennek oka, hogy a cigarettafüstben található vegyületek károsíthatják az ízlelőbimbókat, így azok nem képesek megfelelően érzékelni az ízeket. Mivel az ízlelés és a szaglás rendkívül szorosan összetartoznak, a dohányzás a szaglást is rontja.
A dohányzás számos káros hatása közül soknak nem is vagyunk tudatában A dohányzás igencsak felgyorsíthatja a bőr öregedését: rossz hatással van a vérkeringésre, így a bőr sejtjeihez nem jut elegendő oxigén, illetve tápanyagok. A nikotin és a hozzá hasonló vegyületek roncsolják azokat az anyagokat (a kollagént és az elasztint), melyek a bőr feszességéért, rugalmasságáért felelősek, ezért a bőrünk gyorsabban megereszkedik és könnyebben megjelenhetnek rajta az apróbb-nagyobb ráncok , különösen a száj környékén. A dohányzás azért is teszi "látványosabbá" az öregedést, mert a hajhagymákhoz sem jutnak el a tápanyagok, így a haj elvékonyodik, kihullik.
A szakemberek szerint a dohányfüstben található vegyületek hozzájárulhatnak a makuladegenerációnak nevezett betegség kialakulásához, így akár súlyos látásromlást, vagy éppen a látás teljes elveszítését is okozhatják.
A dohányzás súlyos következményeivel az intim pillanatokban is találkozhatunk, a vérkeringés romlása ugyanis merevedési zavarokhoz vezethet. Azoknak pedig, akik kisbabát szeretnének, mindenképpen érdemes leszokniuk a dohányzásról, a káros vegyületek ugyanis tönkreteszik a pete- és hímivarsejteket, jelentősen csökkentik a fogamzás esélyét, ha pedig létrejön a terhesség, akkor növelik a fejlődési rendellenességek, illetve a koraszülés veszélyét is.