A kutatás során (amelynek elsődleges célja a fiatal nők ivási szokásainak hátterében álló jelenségek feltárása volt) a tudósok rájöttek, hogy a szociális és kulturális normák sokkal inkább okolhatók a rohamszerű vedelésért, mint a baráti ráhatás. Belinda Lunnay PhD hallgató kutatásai során 14 és 17 év közötti fiatal lányokat kért fel, hogy dokumentálják ivási szokásaikat egy digitális kamera segítségével. Lunnay szerint az előzetes eredmények arra engednek következtetni, hogy a túlzott alkoholfogyasztás nagyrészt nem a csordaszellemnek köszönhető, hanem "a szociális normákra adott válaszreakcióknak".
"Tudjuk, hogy a fiatalok alkoholfogyasztási szokásait nagyban befolyásolják barátaik ivási szokásai" - nyilatkozta Lunnay, akinek kutatását Paul Ward professzor, dr. Joseph Borlagdan és dr. Darlene McNaughton mentorállták. "Az összkép azonban ennél sokkal összetettebb. A fiatalok esetében az alkoholfogyasztás olyan szociális tevékenység, ami központi helyet foglal el kapcsolati rendszerükben és a szociális hierarchiában elfoglalt helyüket is meghatározza. Az ivás és az azzal járó tevékenységek az alkoholt szociálisan szimbolikus és értékes tárggyá nemesítik - ahogy az egyik résztvevő fogalmazott: "senki nem kötelez arra, hogy igyál, egyszerűen csak inni akarsz".
Lunnay szerint a későbbi kutatások tovább árnyalhatják majd a fiatal nők alkoholfogyasztási szokásaikról alkotott képet. "Bár a mostani kutatás segíthet új megvilágításba helyezni az alkohollal kapcsolatos elképzeléseket és kiemelni a szociális kapcsolatok fontosságát, további vizsgálatok szükségesek, hogy jobban megérthessük, miként befolyásolják a szociális folyamatok a fiatal nők alkoholfogyasztási szokásait ."