Annak érdekében, hogy gyomrunk és emésztésünk az ünnepek alatt is egészséges maradjon, ebben az időszakban is oda kell figyelnünk a megfelelő táplálkozásra. Fontos észben tartanunk, hogy a karácsony az együttlétről és szeretetről szól, családi hagyományainkat pedig mi magunk teremtjük. Nyugodtan gondoljuk tehát át az eddig megszokott karácsonyi menüt, és a zsíros, nehéz fogásokat idén cseréljük le egészségesebb, reform alternatívákra. Jó, ha tudjuk például, hogy a fehér cukrot, a fehér lisztet tartalmazó élelmiszerek, a túl sok állati fehérje, a rossz minőségű zsiradékok és a túl kevés rostot tartalmazó ételek mind-mind negatív hatással vannak bélflóránk egészségére, ezzel pedig immunrendszerünk működésére is. Törekedjünk hát arra, hogy a karácsonyi menü minél több rostban gazdag zöldséget és gyümölcsöt tartalmazzon.
És mi a helyzet az alkohollal?
Statisztikák szerint minden negyedik magyar alkoholista és a WHO adatai szerint és egy átlagos 15 év feletti magyar évente 10,9 liter tiszta szeszt vesz magához. Ráadásul pedig itthon az alkoholfogyasztással összefüggő halálesetek aránya is kiugróan magas. A WHO szerint 2012-ben az összes halálozás 6,7 százaléka volt köthető az iváshoz, ami az egész világon a tizenharmadik legmagasabb érték.
Az alkoholizálás tehát komoly társadalmi probléma, amin egyáltalán nem segít, hogy az ünnepek alatt sok családban gyakorlatilag "elvárás" felönteni a garatra. És bár a köztudatban az él (amit egyébként korábbi kutatások is alátámasztottak), hogy a mérsékelt alkoholfogyasztás védelmet nyújthat a szívbetegségekkel szemben, ám ez az előny minimális ahhoz képest, amilyen kockázatokat az alkoholizálás magában hordoz. Egy nem rég publikált világméretű kutatás eredménye szerint ugyanis nincs olyan alkoholmennyiség, amely biztonsággal fogyasztható lenne. A kutatók azt találták, hogy százezer absztinens közül 914-nél alakult ki alkohollal is kapcsolatba hozható betegség, például rák . Míg azok között, akik napi egy alkoholos italt fogyasztottak, ennél néggyel többen betegedtek meg, ami 0,5 százalékos emelkedést jelent, akik pedig napi kettőt, azok közül 63-an, ami 7 százalékos növekedésnek felel meg. A napi öt alkoholos italt ivók között már 37 százalékkal, vagyis 338-cal többen lettek betegek.
A kutatással kapcsolatban David Spiegelhalter, a Cambridge-i Egyetem professzora, megjegyezte, hogy ugyan nincs "biztonsággal fogyasztható" alkoholmennyiség, az teljes absztinencia azonban valószínűleg nem megvalósítható. Éppen ezért azt ajánlja, hogy se a férfiak, se a nők ne igyanak többet heti 14 egységnyi alkoholnál.
Készüljünk tudatosan az ünnepekre!
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy az ünnepnek a családról és a szereteről kell szólnia, ehhez pedig valójában nem is lenne szükség alkoholizálásra. Természetesen sok családnál hagyomány a vacsora előtti vagy/utáni koccintás, ám fontos, hogy - egészségünk érdekében - próbáljunk meg mértékletességet gyakorolni. Az alábbiakban néhány javaslatot adunk arra vonatkozóan, hogyan lehet átvészelni az ünnepeket anélkül, hogy túlzásba vinnénk az alkoholfogyasztást.
- A legfontosabb, hogy tanuljunk meg nemet mondani a kínálgatásra. Egészségünket, saját érdekünket tartsuk szem előtt, ne másoknak akarjunk megfelelni.
- Ha másképp nem megy, legyünk mi a sofőrök vendégeskedéskor, így nyomós okunk lesz visszautasítani az italokat.
- Egy-egy pohár ital között igyunk vizet, vagy akár üdítőt.
- Italozás előtt együnk bőségesen, ám közben már ne vegyünk magunkhoz túl sok rágcsálnivalót, mert a folyamatos eszegetés arra késztethet, hogy többet és gyorsabban igyunk.
- Jobb nem újratölteni a félig üres poharunkat, mert így nem tudjuk számon tartani, mennyit is ittunk.