Az alkoholizmus egy súlyos és nagyon káros függőség, amely rengeteg embert érint napjainkban. Fontos tudni azonban, hogy nem az egyik napról a másikra alakul ki. Az egyes fázisok jeleinek és tüneteinek ismerete segíthet abban, hogy felismerd, hogy rossz úton haladsz, és még időben segítséget kérj, mielőtt az alkoholproblémáidból függőség válna – olvasható a Healtline cikkében.
1. fázis: alkalmi alkoholizálás és mértéktelen ivás
Az alkoholizmus első szakaszának az alkohollal való általános kísérletezést nevezik, amikor a fogyasztók tesztelik a határaikat. Ez leginkább a fiatal felnőttekre jellemző, akik talán még nem isznak rendszeresen, ám kivételesen nagy mennyiségű alkoholt fogyasztanak egyszerre. Az orvosszakma szerint a következő mennyiségeket nevezzük mértéktelen ivásnak:
- férfiaknál két órán belül öt vagy több alkoholos ital elfogyasztása;
- nőknek két órán belül négy vagy több alkoholos ital elfogyasztása.
Az úgynevezett nagyivók jellemzően azt gondolják, hogy a mértéktelen ivás biztonságos, ha csak alkalmanként csinálják. Ám ez nem is állhatna távolabb az igazságtól.
Nagy mennyiségű alkohol egyidejű fogyasztása veszélyes, akár kómához vagy halálhoz is vezethet. Ezenkívül igen magas az alkoholfüggőség kialakulásának kockázata is az érintettek körében” – figyelmeztetett a Healthline.
2. fázis: fokozott alkoholfogyasztás
Ebben a szakaszban már jóval gyakoribbá válik az alkoholfogyasztás. Például az alkalmankénti, bulikon történő alkoholizálás átfordulhat abba, hogy minden hétvégén iszol.
Ilyenkor már a stressz enyhítése, unaloműzés, vagy akár a szomorúság és a magány leküzdése érdekében is az ital után nyúlsz, és gyakran csak azért szervezel baráti találkozást, hogy legyen ürügyed az alkoholfogyasztásra. A fokozott ivás folytatódásával egyre jobban függsz az alkoholtól, és mind nagyobb az alkoholizmus kialakulásának kockázata.
3. fázis: alkoholproblémák
A gyakori, kontollálatlan alkoholfogyasztás előbb-utóbb alkoholproblémákhoz vezet. Ennek egyértelmű jele, hogy már egyre jobban kezded megtapasztalni rossz szokásod hatásait: kialakulhat például depresszió, szorongás vagy alvászavar is.
A fokozott alkoholfogyasztástól ilyenkor már egyre rosszabbul érzi magát az érintett, de még túlságosan élvezi az ittasságot ahhoz, hogy törődjön a káros következményekkel. Ebben a fázisban nagyobb valószínűséggel kapják el a fogyasztókat ittasan vezetéssel, vagy jogi problémákba keveredhetnek az ivás következtében” – magyarázták a cikkben.
4. fázis: alkoholfüggőség
Itt már kialakul a fizikai függés. Ez azt jelenti, hogy amint kijózanodsz, nemkívánatos elvonási tüneteket tapasztalsz, például az alábbiakat:
- hányinger, amely nem kapcsolódik a másnapossághoz;
- remegés;
- fokozott izzadás;
- fokozott ingerlékenység;
- heves szívdobogás;
- alvászavar.
5. fázik: testi-lelki függőség és alkoholizmus
Az alkoholizmus utolsó szakasza a teljes függőség. Itt már nem az élvezet iránti vágy vezet az iváshoz: fizikailag és pszichológiailag is „szükség van” az alkoholfogyasztásra.
Az emberek fizikailag vágynak az italra, és addig nem tudnak megnyugodni, amíg nem jutnak újra alkoholhoz. Emellett már a kontroll is teljesen elveszik ekkorra: a függők gyakran isznak, amikor, ahol és amennyit csak akarnak.