Emmanuel Kuntsche és Sarah Callinan, az ausztráliai La Trobe Egyetem kutatói eredetileg az alkoholizmus új típusú kezelési lehetőségeit kutatták, a vizsgálatok közben azonban egyéb megállapításokat is tettek. Rájöttek, ahhoz, hogy hatékonyan lehessen kezelni az alkoholfüggőséget, fontos megérteni az ivás motivációját is. Ezeket a motivációkat a kutatók négy kategóriába tudták besorolni:
- határok feszegetése (mert izgalmas)
- búfelejtés (hogy megfeledkezzünk a gondjainkról)
- szociális motiváció (ünneplések, bulizások alkalmával)
- alkalmazkodás a többiekhez (könnyebb beilleszkedés reményében)
Szociális ivás
A fiatalok, tinédzserek körében az ivásnak leggyakrabban szociális okai vannak: az alkohol esetükben a bulizásnak, a hangulat fokozásának gyakorlatilag elmaradhatatlan kelléke. A kutatók megállapították, hogy ez a típusú ivás általában mérsékelt alkoholfogyasztással jár.
Alkalmazkodó ivás
Ők azok az emberek, akik csak azért fogyasztanak alkoholt különböző társasági eseményeken, mert úgy érzik, hogy elvárják tőlük, és így könnyebben tudnak beilleszkedni. Ezek az emberek általában kevesebbet isznak, mint akiknek egyéb motivációik vannak. Megesik, hogy egész este csak egyetlen pohár bort vagy pezsgőt szorongatnak a kezükben, elkerülve ezzel, hogy társaiktól negatív megjegyzéseket kapjanak.
Határok feszegetése ivással
Az ebbe a csoportba tartozó emberek nagy valószínűséggel kockázatvállaló, extrovertált , impulzív és kissé agresszív személyiséggel rendelkeznek. Általában fiatal férfiakról van szó, akik kifejezetten arra törekednek, hogy minél részegebbnek érezzék magukat.
Búfelejtő ivás
Azok tartoznak ebbe a csoportba, akik nehéz életszakaszon mennek keresztül, és az italt arra próbálják használni, hogy elfelejtsék problémáikat. Ezek az emberek az alkoholproblémáik mellett gyakran küzdenek depresszióval vagy szorongással is.
Forrás: Daily Mail