A leszokást követően még az egész életükben füstölő masszív dohányosok esetében is jelentősen, 40 százalékkal csökkenhet a szívroham és az agyvérzés kialakulási esélye a leszokást követő öt évben. A mostani kutatás során a tudósok 9000, 50 és 74 év közötti német páciens állapotát kísérték figyelemmel tíz éven keresztül. A tudósok szerint még az idősebbek esetében is tapasztalható volt némi egészségbeli javulás a leszokást követően.
A Német Rákkutató Központ munkatársa, Hermann Brenner, kollégái segítségével kimutatta, hogy bár a dohányosoknak közel kétszer annyi az esélyük a szívbetegségek kialakulására, mint a nemdohányosoknak, a sikeresen leszokottak esetében a kockázati faktor idővel visszaáll a hasonló életkorú nemdohányosok szintjére.
A mostani kutatási eredmények is megerősítik, hogy valóban soha nem késő abbahagyni a dohányzást, mivel a leszokás kézzel fogható és azonnali egészségügyi javulást eredményez. Egy, az év elején publikált kanadai tanulmány bizonyította, hogy a 44 éves korukig leszokó dohányosok legalább annyi ideig élhetnek, mint azok, akik sosem gyújtottak rá.
"A 40 éves kor előtti leszokással az emberek visszakaphatják azt a tíz évet, amit a dohányzás miatt elveszítettek volna az életükből" - mondta a kutatást vezető Prabhat Jha professzor. A vizsgálatok szerint a 35 és 44 éves koruk között leszokó dohányosok 9 évet kaphatnak vissza életükből, a 45 és 54, valamint 55 és 64 év közöttiek pedig átlag 6 és 4 évet.
A dohányzás elhagyása a bőrnek is nagyon jót tesz. "Egy bizonyos mértékig visszafordítható a dohányzás bőrre gyakorolt káros hatása" - vélekedett Nick Lowe bőrgyógyász professzor. "Amint abbahagyja valaki a dohányzást, szervezete sokkal hatékonyabban kezd működni. Már hat héttel a leszokást követően is láthatóvá válik, hogy a bőr a megnövekedett oxigén- és antioxidáns-szint miatt sokkal egészségesebb és élettel telibb."