Három év alatt többszörösére nőtt a szenvedélybetegnek tekinthető játékosok száma a 2018-as szerencsejáték-függőségi térkép alapján, és különösen veszélyeztetettnek számít a 15-17 év közötti korosztály – írta a Világgazdaság.
A lakosság 4 százaléka függő
A Szerencsejáték Zrt. által 2018 nyarán felvett adatok alapján – a kutatásban összesen 4 ezer, 15 év feletti személyt kerestek meg, 2 ezret online, további 2 ezret pedig személyesen – a magyar felnőtt lakosság 4 százaléka tekinthető szerencsejáték-függőnek, 10 százalék a mérséklet rizikófaktorú, míg 17 százalék az alacsony rizikófaktorú csoportba tartozik. Ez azt jelenti, hogy a felnőttek több mint negyede veszélyeztetett játékos. A felmérésből kiderült, hogy a magyarok nagyobb részének, 41 százaléknak nem okoz problémát a szerencsejáték, 28 százalékuk pedig azt mondta, nem hódol a szerencsejáték okozta örömöknek.
Veszélyben a fiatalabb korosztály
A 15-17 év közötti fiatalok játékszokásainak vizsgálatából kiderült, hogy a fiatalok 4 százaléka küzd a betegséggel, és 25 százalékuk veszélyeztetett - 14 százalék mérsékelt, 11 százalék pedig alacsony rizikófaktorú veszélyeztetettnek számít. A fiatalabb játékosok függőségi helyzete fenyegetőbb a felnőttekénél, mert ellentétben a 18 év felettiekkel, többségük - 58 százalék - egyáltalán nem játszik, akik viszont igen, azok nagyobb arányban lesznek játékfüggők.
Akik 18 év alatt kapcsolatba kerültek valamilyen játékkal, azok 69 százalékának okoz ez valamilyen problémát, míg a felnőtteknél ez az arány 43 százalék.
Több mint 300 ember lehet függő
Az elmúlt években jelentősen romlott a társadalom játékfüggőségi helyzete a legújabb adatok szerint, hiszen a 2015-ös felmérésben a 15 évesnél idősebbek 1,34 százalékánál volt kimutatható a szerencsejáték-függőség, míg a 2018-as adatok alapján ez a felnőtt és a 15-17 éves lakosság körében is 4 százalékra ugrott. Ez azt jelenti, hogy a három évvel ezelőtti nagyjából 100-120 ezer fő helyett ma Magyarországon már 300-360 ezren lehetnek játékszenvedély-betegek.
A veszélyeztetett játékosok aránya is nőtt: míg 2015-ben a 15 év felettiek 17 százaléka tartozott az alacsony, vagy mérsékelt rizikófaktorú csoportba, tavaly a felnőttek 27 százaléka, a 15-17 éves fiataloknak pedig a 25 százaléka.
Adósságok, megromló kapcsolatok
A függőség negatívan befolyásolja a szenvedélybetegek életét: a bűntudat, lelkiismeret-furdalás érzése a legjellemzőbb probléma, amit minden harmadik játékfüggő megtapasztal. Emellett komoly probléma az anyagi helyzet romlása, adósságba veri magát a függők negyede, hogy kielégítse szenvedélyét, egészségügyi problémáról, depresszióról, stresszről pedig a függők majdnem ötöde számolt be.
A játékfüggőség a társadalmi kapcsolatokra is negatívan hat: a házastársi, élettársi kapcsolat megromlásáról 17 százalék, a közeli hozzátartozókkal való viszony romlásáról 14 százalék beszélt, 8 százalékuk pedig állását is elvesztette a függőség miatt.