A kék hajnalka hallucinogén hatását már az aztékok felismerték, és gyakorta használták jövőbe látó és rituális szertartásokhoz is. Európába a XVI. században érkezett a növény, magyar költők verseiben is olvashatunk a virágról. Tompa Mihály Hajnalka című költeményét már 1847-ben megírta - talán maga a név is innen származik. Pszichedelikumként való használata az utóbbi ötven évben dokumentált jelenség nálunk, és mivel a drogfogyasztás újabb reneszánszát éljük, ismét előkerült ez a könnyen beszerezhető hallucinogén - hívja fel a figyelmet az Index .
41 pszichoaktív anyagot árusítanak legálisan
A kék hajnalka virágmagja LSA-tartalmú, ami ugyan nem egyezik meg az LSD-vel , de némileg hasonló hatást vált ki. Több változata is ismert, de közülük nem mindegyik tartalmaz LSA-t. A fent bemutatott hatású növényt a csomagoláson feltüntetett latin nevéről - Ipomoea tricolor - és az erre a fajtára jellemző világoskék színről ismerhetjük fel.
A kék hajnalka hozzátartozott a 70-es és 80-as évek Magyarországának kábítószer-történetéhez is. Egy LSA-triphez szükséges kékhajnalka-mennyiség 600-800 forintba kerül, míg egy LSD-vel lecseppentett bélyeg utcai ára 2500 forint körül mozog: ára így kedvező, mellékhatásai és kiszámíthatatlansága miatt azonban kevésbé népszerű a fogyasztók körében. Több szakember óva int az LSA használatától, mivel sosem lehet tudni, hogy a tömegtermelésből az áruházak polcaira kerülő magokat mivel kezelték. Ciánt tartalmazó héja pedig további egészségkárosító hatással rendelkezik.
Az Európai Unióban hivatalosan 41 olyan pszichoaktív anyagot azonosítottak, amelyek az ecstasy, a kokain és más kábítószerek hatásait másolják, és legálisan árusíthatóak. Emellett pedig több száz, a hajnalkához hasonló tudatmódosító növény létezik. Az Index kérdésére Dr. Zacher Gábor toxikológus úgy nyilatkozott: csak ritkán találkozott pályája alatt kék hajnalka-felhasználókkal. Hozzátette: hallucinogénről lévén szó, a fogyasztóknál a túladagolás veszélye a psziché túlzott terhelésével, ebből fakadó elmezavarral kapcsolódik össze.