Már csupán egy fél deci égetett szesz elfogyasztásával is jelentősen növelhetjük az akut hasnyálmirigy-gyulladás (orvosi szóval pankreatitisz) kialakulásának esélyeit. A British Journal of Surgery(BJS) online kiadásában megjelent kutatás szerint valószínű, hogy az égetett szeszekben olyan hatóanyagok találhatók, amelyek elősegíthetik a hasnyálmirigy-gyulladás kialakulását, a bornak és a sörnek azonban nincs hasonló hatása.
A svéd Karolinska Intézet szakértői 84 601, 46 és 84 év közötti önkéntes egészségügyi állapotát kísérték figyelemmel 10 éven keresztül. A kutatás ideje alatt 513 embernél alakult ki akut pankreatitisz.
"Az akut hasnyálmirigy-gyulladásra való hajlam minden egyes elfogyasztott adag (4 cl) égetett szesz után 10 százalékkal nőtt" - nyilatkozta dr. Omid Sadr-Azodi. - "20 cl önmagában vagy keverve elfogyasztott égetett szesz tehát 52 százalékkal növelte a pankreatitisz kialakulásának esélyét. Hasonló mennyiségű sör vagy bor elfogyasztása azonban úgy tűnik, nincs hatással a hasnyálmirigy-gyulladás kialakulására."
Az eredmények szerint az esetek 56 százalékában volt az akut hasnyálmirigy-gyulladás alkoholos vagy ismeretlen eredetű (az esetek 66 százalékában férfiaknál), míg 44 százalékban epekő eredetű (48 százalékban férfiak esetében). A betegek átlagéletkora 64 év volt.
"Az alkohol lebomlásánál oxidatív stressz keletkezik, ami károsíthatja a hasnyálmirigy szöveteit" - magyarázta dr. Sadr-Azodi. - "Ugyanakkor amint láthattuk, az alkohol önmagában nem felelős a hasnyálmirigy-gyulladásért, az égetett szeszekben lévő más hatóanyagok is okolhatók a rizikó növeléséért."