Végre itt a kifogás, amely ragyogó alibit biztosít a kocsmázást kedvelő férfiaknak: a szabadidős tevékenység ugyanis akár jót is tehet a mentális egészségnek . A brit Orvosi Kutatótanács vezette felmérés a 30 és 35 év közötti, Dél-Skóciában élő férfiakra fókuszált, akik csoportosan járnak italmérő vendéglátó-ipari egységekbe.
A kutatást vezető Dr. Carol Emslie italfogyasztási szokásaikról kérdezte az érintetteket, és "meglepődött", amikor azok úgy nyilatkoztak, hogy a program hasznos a mentális egészségüknek.
"A legmegdöbbentőbb az volt, hogy a kocsmázás olyan teret nyitott számukra, ahol másképpen is viselkedhettek, mint ahogy azt a társadalom elvárja tőlük. Az alapelképzelés az volt, hogy néhány ital segíti az érzelmek kifejezését . A mentális egészségre nem is kérdeztem rá, a résztvevők maguktól említették. Sztereotípia csupán, hogy a férfiak erősek és csendesek, így sosem beszélnek a bennük lejátszódó dolgokról. A kocsmában együtt iszogatnak, nevetgélnek, viccelődnek, és ez felemelő hangulatot teremt. Segít megnyílni és ellazulni. A férfiak azt is elárulták, hogy így jobban odafigyelnek egymásra"- magyarázta Dr. Emslie.
A résztvevők egyike konkrétan megjegyezte, hogy a pub típusú szórakozóhely kitűnő lehetőséget biztosít a megnyílásra még azoknak is, akik alapvetően nem hajlamosak erre, s hozzátette: ezen alternatíva hiányában talán "kisiklott volna az élete".
A tanulmányból viszont az is kiderül, hogy a körök rendelésén alapuló csoportos alkoholfogyasztás még több ivásra buzdít, akár egészségre ártalmas mennyiségben. A szakértők reményei szerint a friss eredmények hozzájárulhatnak a veszélyesnek tartott alkoholfogyasztási küszöb emeléséhez, illetve a pozitív hatások elismeréséhez.