Ausztrál kutatók 87 bristoli középiskolás diákot vontak be a vizsgálatokba, amelyek során arra kérték a fiatalokat, hogy nézzék meg a monitoron található 20 cigarettásdoboz mindegyikét. A tudósok eközben egy eszközzel nyomon követék szemük mozgását.
Némelyik doboz egyszerű csomagolású volt, csak a márka és a szokásos egészségügyi figyelmeztető ábrák voltak rajtuk, a többi azonban a 10 legnépszerűbb cigarettamárka doboza volt, amelyeken szintén megtalálhatóak voltak az egészségügyi figyelmeztetések.
Az eredményekből kiderült, hogy azok a diákok, akik sosem dohányoztak, egyenlő arányban figyelték meg a cigarettásdobozokon található figyelmeztetéseket, míg a rendszeresen dohányzókat csomagolástól függetlenül nem érdekelték azok. Azok a diákok viszont, akik a két csoport közé tartoztak, vagyis néha rágyújtottak, de nem rendszeresen, sokkal nagyobb figyelmet fordítottak az egyszerű csomagoláson található figyelmeztetésekre.
A kutatók szerint azokra a felnőttekre és serdülőkre, akik az egészségügyi veszélyek miatt hajlanának a dohányzás abbahagyására, az eredmények szerint jobban hatnának az egyszerű csomagolások, mivel azokon feltűnőbbek az ábrák.
A kutatók remélik, hogy az ausztrál kormány hamarosan törvényben szabályozza a cigarettásdobozok külső megjelenését. A tanulmány az tudományos folyóirat oldalain jelent meg.