Száj-, torok-, nyelőcső-, máj-, gyomor- és mellrák
Az alkohol bizonyítottan fokozza ezen ráktípusok kockázatát, emiatt is várható az, hogy a brit egészségügyi ajánlásokban jövőre már csökkenteni fogják férfiak és nők számára egyaránt a biztonságosan fogyasztható alkoholegységek mennyiségét. Ez jelenleg ez nőknél 14, férfiaknál 21 egység hetente, egy egység pedig 25 milliliter (egy fél feles) whiskyt vagy egy pint sör egyharmadát (vagyis valamivel kevesebb mint 2 decit), esetleg egy fél pohár, azaz 0,9 decinél valamivel kevesebb bort jelent.
Az alkoholt - legyen az bor, sör vagy bármely rövidital - szervezetünk etanolra bontja le. Amikor az etanol a májba kerül, a lebontási folyamat során egy acetaldehid nevű mérgező vegyület keletkezik, amely károsítja a sejtek DNS-ét. Valószínűleg ez áll sok rákos eset mögött.
Májproblémák
Az alkoholban annyi kalória van, mint egy azonos súlyú vajtömbben: egy liter vodka például kalóriákkal annyira terheli meg szervezetünket, mintha egy liter tejszínhabot ennénk meg. Az alkoholt a szervezet ráadásul ugyanúgy dolgozza fel, mint a tejszínt, ezért is van az, hogy lebontása során zsírsejtek rakódnak le a májsejtek között. Ha tehát rendszeresen iszunk, a máj elzsírosodik, funkciói pedig csökkennek. Bizonyos embereknél el is sebesedik a máj, amely cirrózishoz vezet. Ilyenkor visszafordíthatatlan sérüléseket szenved.
Az alkohol növeli a rák kialakulásának kockázatát Ennek hátterével és kialakulásával kapcsolatban számos kérdése van még a tudománynak: biztosan csak annyit mondhatunk, hogy az emberek egyharmadának vannak olyan génjei, amelyek cirrózishoz vezethetnek. Ezt az állapotot az elhízás is előidézheti, de sokkal több idő alatt. A túlsúly mintegy 40-50 évet vesz igénybe ahhoz, hogy szétroncsolja májunkat, az alkohol okozta májkárosodás viszont nemcsak hogy gyors, de lineárisan is működik: minél többet iszunk, annál nagyobb kárt okozunk magunknak.
A cirrózis általában 40 éves kor környékén jelentkezik, azok pedig, akik hetente átlag 120-150 egységnyi alkoholt fogyasztanak, gyakorlatilag garantálják maguknak a cirrózist.
A mérsékelten illetve súlyosan ivók egy részénél úgynevezett alkoholos hepatitisz is kialakulhat, amelyet az alkohol bomlási folyamatai során felszabaduló vegyületek okoznak.
Veseproblémák
A brit veseügyi panaszokkal foglalkozó National Kidney Foundation alapítvány szerint a rendszeres és nagy mennyiségű alkohol fogyasztása megduplázza a vesebetegség kockázatát. Veséink a méreg- és salakanyagokat távolítják el a vérből, azonban az alkohol hatására kevésbé képesek ellátni a feladatukat.
Az alkoholról az is jól ismert, hogy dehidratálja a szervezetet - abba azonban már kevesebben gondolnak bele, hogy a vízhiány hatására a szervek működése megváltozik. Az alkohol okozta magas vérnyomás emellett szintén veseproblémáikhoz vezethet (napi kettőnél több ital erőteljesen fokozza a magas vérnyomás kialakulásának esélyét).
Gyenge csontok
A rendszeres alkoholfogyasztás hatására a csontritkulás esélye is megnő - emiatt pedig könnyebben törnek, majd nem megfelelően gyógyulnak a csontok.
A csontok ciklikusan épülnek fel, illetve bomlanak le és szívódnak fel. Az alkohol megbontja ezt az egyensúlyt, hatására ugyanis csökken a oszteoblasztok, azaz a csontépítő sejtek mennyisége. Emiatt kevesebb lesz a csontszövet, a csontok vékonyabbak, sérülékenyebbek lesznek, külső védőrétegük eltűnik. Ez a folyamat normális esetben öregkorban észlelhető, az alkohol viszont meggyorsítja. Ezt nemcsak az alkohol mellőzésével lehet elkerülni, hanem kiegyensúlyozott és kálciumgazdag étrenddel, a D-vitamin pótlásával és rendszeres sportolással.
Forrás: Daily Mail
Az első részt elolvashatja itt >>>