Az alkoholisták sokkal magasabb arányban halnak meg rákos megbetegedésekben, vagy más okokból, mint a népesség többi tagja - állítják az olasz kutatók.
Olasz kutatók 2300 férfi és nő alkoholfüggőt vizsgáltak meg, akiket 1985 és 2001 között a Firenzei Alkoholelvonó Intézetben kezeltek. Az adatok alapján azt találták, hogy az alkoholistáknál - a lakosság többi tagjához képest - sokkal nagyobb arányban alakul ki garat- szájüregi-, gége- valamint májrák. Náluk ráadásul szintén magasabb volt a nyelőcső-, a végbél-, a mell-, illetve a hasnyálmirigyrákos megbetegedések aránya, és nagyobb eséllyel haltak bele ezekbe a betegségekbe. Mivel ezek az emberek eleve egészségtelenebbül élnek, jó eséllyel alakul ki náluk cukorbetegség is, és az egyéb idegrendszeri, érrendszeri, légúti, emésztőrendszeri problémák szintén gyakoribbak náluk.
A világon előforduló betegségek 5, valamint az összes haláleset 4 százalékáért az alkohol a felelős. A kutatók azt is megfigyelték, hogy a női alkoholbetegek túlélési aránya magasabb volt, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy ők általában több segítséget kapnak.
"Nyilvánvaló, hogy az alkohol számos emberi szerv működését és felépítését veszélyezteti, emiatt közvetlenül növeli a halálozás kockázatát. Más szempontból az alkoholfüggők jellegzetes életmódja: a dohányzás, droghasználat, felelőtlen szexuális élet és az egészségtelen táplálkozás szintén növeli a kockázatok arányát" - mondta Domenico Palli, a kutatás vezetője.