A gyógyszerfüggőség a kémiai addikciók közé tartozik. Általában akkor fordul elő, ha valamilyen más szenvedélyszerről, például alkoholról való leszokás miatt valaki helyettesítő gyógyszert kap, vagy szorongásos panaszai miatt kezd szedni nyugtatókat – és nem tudja abbahagyni.
A közvetlen kiváltó ok az, hogy az érintett valamilyen más lelki problémával küzd, illetve szenvedélybeteg, szorongásoldó vagy leszokást segítő gyógyszert kap, esetleg fájdalomcsillapítót szed, valamilyen nem függőséggel kapcsolatos betegség esetén.
Miután kiderül, hogy a gyógyszer jótékonyan hat a hangulatára, enyhíti a szorongását, egyre többször veszi be, és végül kialakul a kémiai függőség, amikor már nem a beteg irányítja az eseményeket saját döntésével, hanem a szer hatása alá kerül.
előírtnál nagyobb dózisban fogyaszt gyógyszereket , ha a gyógyszerfogyasztás kontrollvesztő, azaz akár jelentős mennyiségeket is bevesz egy-egy alkalommal.
A függőség egyik legfontosabb jele, hogy ha megvonják az adott gyógyszert, akkor az érintett személy elvonási tüneteket mutat. A Dr. Bodrogi Andrea, a Semmelweis Egyetem Közösségi Pszichiátriai Centruma - Ébredések Alapítvány pszichiáter-addiktológusa által lektorált cikkből a legjellemzőbb elvonási tünetek mellett azt is megtudhatja, hogyan lehet eredményes a gyógyszerfüggőség kezelése, olvasson tovább!