Hogyan hat az agyra a kokain?

A Brookhaveni Nemzeti Laboratóriumban végzett kísérletek szerint a kokain hatása felülkerekedik a dopaminrendszeren, és jelentős befolyással van az agy anyagcseréjére, egerek esetében is.

A koainfüggőséggel és a függőséget okozó hatást kivédő fáradozásokkal kapcsolatos tanulmányok eddig a dopaminátvivőkre koncentráltak: azokra a fehérjékre, amelyek újra felszívják az agy "jutalmazó" vegyületét, amikor jelzést bocsát ki. Mivel a kokain megakadályozza, hogy a dopamintranszporterek elvégezzék munkájukat, a jó érzést keltő anyag továbbra is küldi a kellemes érzés jelzéseit.

Az átvivőanyag nélküli egereknél az agyi anyagcserére gyakorolt hatások függetlenek a kokain dopaminra való hatásától - mondta Panayotis Thanos, a kutatás vezetője. Ezek az anyagcserefaktorok erős szabályozói lehetnek a kokainhasználatnak- és függőségnek, és talán új távlatokat is nyitnak a függőség kezelésében.

A tanulmány a Synapse májusi számában jelenik majd meg, amely online már elérhető. A tudósok pozitronos tomográfiát, azaz PET CT-t használtak az egerek vizsgálatára. Radioaktív cukrot - az agy fő energiaforrását - adtak be az egereknek, és a gép segítségével mérték le a koncentrációját az agy különböző területein. Az adatokat lemérték a kokain beadása előtt és után, és összehasonlították azokkal az egerekével, amelyek a kábítószer helyett sóoldatot kaptak.

Mielőtt még bármilyen kezelést kaptak volna, a dopaminátvivő nélküli egerek agyi anyagcseréje jelentősen élénkebb volt a talamuszban és a nyúltagyban a normál egerekéhez képest. Ez a megemelkedett anyagcsere talán a dopamin tartósan magasabb szintjének ulajdonítható. Arra is utal, hogy a dopaminszint fontos szerepet játszhat az agy cukorellátásának szabályozásában, ami fontos lehet az érzékszervekből érkező információk integrálásában, a tanulásban és a mozgásos funkciókban.

Érdekes, hogy a dopamin nélküli egereket javasolták a figyelemhiányos hiperaktív funkciózavar (ADHD) modellezésére is. A kokain adagolása után mindkét egércsoport esetén lecsökkent a teljes agyi anyagcsere. Ez azt sejteti, hogy az anyagcsere lassulása valamilyen összefüggésben van azzal, hogy a kokain blokkolja a dopamin jellegű anyagokat. A transzporter nélküli egerek esetén a talamuszban szintén anyagcserecsökkenést tapasztaltak, ami feltételezi, hogy a kokain más ingerületátvivő rendszerekre is hat, mint például a norepinefrin vagy a szerotonin.

Összefoglalva, a kokain hatással van az agy részeinek aktivitására, amit legfőképp a dopamin irányít, illetve másodlagosan a norepinefrin és a szerotonin. Alátámasztja a feltételezést, hogy a talamusz és a nyúltagy kulcsszerepet játszik a kokain érzékelésre, tanulásra és mozgásra kifejtett hatásaiban. Így könnyebben érthetővé válik a kokainfüggőség mechanizmusa és az ADHD.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.