Így hatnak az agyunkra a sorozatok

A magányos embereknél elmosódik a határ a valódi barátok és a kedvenc kitalált karakterek között. Az agyuk vizsgálata legalábbis erre utal – állapította meg egy új amerikai tanulmány. A kutatók a Trónok harca rajongóinak agyát szkennelték, miközben a sorozat különböző szereplőire és valódi barátaikra gondoltak.

Miután megvizsgálták a magányos és kiegyensúlyozott emberek agyát sorozatnézés közben, az ohiói kutatók meglepő dologra lettek figyelmesek. A különbség szembetűnő volt – mondta Dylan Wagner, a tanulmány társszerzője. Az Ohiói Állami Egyetem pszichológia docense szerint világos határok voltak a legkevésbé magányos résztvevők agyában arra vonatkozóan, hogy hol reprezentálódtak a valós és a kitalált karakterek. A legmagányosabb résztvevők számára azonban szinte nem is léteztek határok a valódi és néhány kitalált személy között. A magányosabb emberek tehát ugyanúgy gondolhatnak kedvenc kitalált karaktereikre, mint valódi barátaikraszámol be a kutatás eredményeiről a Medical XPress.

sorozatfüggő, sorozat, tv, televízió, Netflix
A sorozatok érdekes hatással vannak az agyunkra. Fotó: Getty Images

A kedvenc karaktered valóságosabb

A vizsgálat során 19, magát a Trónok harca című HBO-sorozat rajongójának valló ember agyának különböző aktivitásait mérték, miközben saját magukra, kilenc barátjukra és kilenc szereplőre gondoltak. A résztvevők arról is beszámoltak, hogy a sorozat melyik szereplőjéhez érzik magukat a legközelebb, és melyik karaktert kedvelik a legjobban. A kutatók szerint a Trónok harca azért volt ideális a vizsgálathoz, mert sokféle karaktert mutat be, akikhez az emberek kötődni tudtak.

A kutatókat különösen az érdekelte, hogy mi történik az agy mediális prefrontális kéregének nevezett részében, amely fokozott aktivitást mutat, amikor az emberek önmagukra és másokra gondolnak. Amikor az érintett terület agyi mintázatait elemezték, a nem magányos résztvevők a valós embereket teljesen elkülönülten reprezentálták a fiktív emberekhez képest, a magányosabb emberek esetében azonban ez a határ nem volt ennyire éles. Az eredmények alapján arra következtethetünk, hogy a magányos emberek aktívabban fordulnak a fiktív karakterekhez a valódi életükből hiányzó összetartozás érzése miatt. Ráadásul a résztvevők kedvenc karakterei jobban hasonlítottak az agyukban a valódi barátaikra, mint a sorozat más szereplői. Ez egyébként a vizsgálatban részt vevő összes emberre igaz volt, függetlenül attól, hogy mennyire voltak magányosak, és hogy ki volt a kedvenc karakterük. A kedvenc karakterei pedig mindenki számára valóságosabbak, mint azok, akiket nem kedvel annyira.

A Trónok harca világában rengeteg az egészséggel kapcsolatos probléma a háborús körülmények, a gyenge higiéné, a korlátozott ismeretek és a sajátos szokások miatt. Megvizsgáltuk, milyen közegészségügyi állapotokkal kellene szembenéznie annak, aki a hét királyságba költözne. Cikksorozatunk első része ide kattintva olvasható. 

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.