Többek között ez is az oka annak, hogy a cigarettára olyan könnyű rászokni, és annyira nehéz lemondani róla: amikor dohányzunk, a nikotin aktiválja az agyban a dopamin termeléséért felelős receptorokat, mi miatt kellemesen érezzük magunkat. Ha viszont úgy döntünk, hogy leszokunk, a dopmaminszintünk visszaesik, és elkezdjük rosszul érezni magunkat.
Ingadozhat a hangulatunk, csökkenhet a koncentrációkészségünk és általánosságban meglehetősen motiválatlannak érezhetjük magunkat. Ez az egyik legfőbb oka annak, hogy a leszokási kísérletek oly gyakran vallanak kudarcot, hiszen ha megvonjuk magunktól a cigarettát, nem kapjuk meg a szokásos, extra dopaminlöketünket.
És ha a rossz hangulat még önmagában nem lenne elég, a leszokás kellemetlen fizikai tünetei, mint a fejfájás, köhögés, esetleg gyomorfájás csak még jobban megkeserítik az életünket, és úgy érezhetjük, hogy a leszokási folyamat soha nem fog véget érni.
A jó hír, hogy a tanulmány szerint a leszokás után nagyjából 3 hónappal a dopamintermelődés magától visszazökken a normál kerékvágásba, így ha némi kitartással képesek vagyunk túljutni az első 12 héten, utána minden egyszerűbb lesz, és a hangulatunk sem fog többé ingadozni. A leszokás alatt érdemes olyan dolgokat csinálni, amik természetes módon emelik a dopaminszintet . Ilyen például a sport: kutatások szerint már napi 20 perc közepes intenzitású testmozgás is jelentősen javíthat a hangulatunkon.
Forrás: menshealth.com