Hogyan menjünk elébe a macskajajnak?
Természetesen akkor segítünk magunknak a legtöbbet, ha már szórakozás közben figyelünk néhány apróságra. Ha lehet, ne igyunk túl sokféle alkoholt, a kupicák között fogyasszunk vizet, és ne üres gyomorral vágjunk neki az éjszakának. Persze utólag ezek a tanácsok már nem segítenek, de a jövőre nézve nem árt megfogadnunk őket. Most azonban lássuk, mit tegyünk, ha eljön a "rettegett" másnap reggel.
Macskajajos szép jó reggelt!
Ha előrelátók voltunk, már indulás előtt odakészítettünk egy üveg szénsavmentes vizet az ágyunk mellé: ezt felkelés után jól húzzuk meg. A másnaposságra leginkább jellemző fejfájás oka ugyanis az, hogy az alkohol (mely valójában egy toxin, azaz méreganyag a szervezet számára) dehidratációt okoz, azaz kiszárítja szervezetünket. Tehát igyunk annyi vizet, amennyit csak bírunk, majd b otorkáljunk ki a fürdőszobába .
Itt anélkül, hogy hosszasan szörnyülködnénk tükörképünkben, vegyünk egy hosszú, meleg vizes zuhanyt: a fürdő nem javasolt, hiszen csak még jobban elbágyaszt. Minden valószínűség szerint eleinte ételre nézni sem bírunk, mégis próbáljuk meg erőltetni, mert szervezetünknek energiára van szüksége ilyenkor. A Royal Society of Chemistry kutatói szerint együnk egy szelet mézes pirítóst: így ásványi anyagokhoz és fruktózhoz jutatjuk szervezetünket. Mivel a fruktóz lebontása a májban lassítja az alkohol lebontását , így nem jutnak olyan gyorsan és nagy mennyiségben az alkohol bomlástermékei keringésünkbe, ami jó, hiszen rosszullétünk és fejfájásunk egyik fő okozói ők.
Akinek nem ég nagyon a gyomra, felhajthat egy pohár 100%-os narancslevet: C-vitamin-tartalma segít májunknak a méregtelenítésben. Ha ezt túl savasnak érezzük, ihatunk 100%-os paradicsomlevet is: egy kis sóval megbolondítva szervezetünk elektrolit-háztartását is helyre tudjuk állítani. Ugyanezen megfontolásból ihatunk sportitalokat is: ásványianyag-tartalmuk ugyanezt a célt szolgálja. A vizet pedig továbbra is öntsük magunkba folyamatosan: minimum két litert, de inkább hármat, testsúlyunktól és az elfogyasztott alkoholmennyiségtől függően .
Ha nagyon fáj
Ha fájdalomcsillapítóra is szükség van, akkor az acetil-szalicilsavat tartalmazó tabletták ajánlottak, mert azok inkább a vesében választódnak ki, a paracetamolt inkább a máj bontja le, aminek úgyis elég dolga van az alkohollal. Egyéb szereket orvos tudta nélkül ne használjunk. Másnaposan eszünkbe ne jusson szaunában regenerálódni , mert ez további értágulást okozva akár életveszélyes állapotot is előidézhet.
Mindenkinek megvannak a maga módszerei a másnaposságra. Egyetlen módszert azonban biztosan kizárhatunk: a "kutyaharapást szőrével"-technika, azaz egy újabb pohár alkohol csak meghosszabbítja szenvedéseinket.
Egy séta a friss levegőn enyhítheti fejfájásunkat: ha nem szédülünk nagyon, próbáljunk meg járni egyet: kell egy kis oxigénlöket az agyunkat. Vagy ha ez nem egy, nyissuk ki az ablakot, lélegezzünk jó mélyeket, pár csepp borsmenta-illóolajjal pedig bedörzsölhetjük a halántékunkat is, ha nem vagyunk rá allergiásak. Ne használjunk túl sokat belőle, nehogy bőrirritációt váltson ki a tömény illóolaj.
A közhiedelemmel ellentétben a kávé csak rövid távú enyhülést nyújt ilyenkor, ezért kerüljük el másnaposan. Az ok egyszerű, szerveztünk dehidrált állapotban van, a koffein pedig vízhajtó hatásával ezt csak tovább fokozza. A mai napon már úgysem leszünk éberek: borogassuk a homlokunkat konyharuhába csavart tört jéggel és inkább aludjunk egy csendes, elsötétített szobában, amennyit csak lehet. A másnaposságnak ugyanis csak egy tökéletes ellenszere van: az idő.