A kézzel sodort cigaretta jóval nagyobb kockázatot jelent a tüdőrák kialakulásában, mint a gyári csomagolású, mert legalább tízszer annyi nikotin jut általa a szervezetbe - derült ki egy nemrég készített norvég felmérésből. A kutatásban részt vevő tüdőrákosok 6 százaléka soha nem dohányzott, 88 százaléka azonban saját maga készítette a cigarettáját, és még úgy is ők voltak a betegebbek, hogy a gyári csomagolású cigarettát előnyben részesítők naponta több szálat szívtak el náluk.
A rák kockázat-növekedésének hátterében minden bizonnyal az áll, hogy a kézzel sodort cigaretta lazább szerkezetű, és füstszűrőt sem tartalmaz. Ennek következtében lényegesen nagyobb mennyiségű kátrány és akár tízszer több nikotin kerülhet egy saját készítésű cigarettát elszívó dohányos tüdejébe. A dr. Murray Laugesen közegészségügyi szakértő felügyeletével készült kutatás azt is megállapította, hogy a kézzel sodort cigarettát kedvelők 25 százalékkal több füstöt szívnak le, és hat másodperccel tovább szívják a cigarettát, mint a gyári dohányterméket választók.
A szűrő nélküli cigarettáknál a szervezetbe, tüdőbe kerülő kátrány mennyisége is nagyobb, illetve a sodort cigaretta papírja égés közben további rákkeltő anyagokat juttat a szervezetbe. Mindezek ellenére, a kézzel sodort cigarettát preferálók közel negyede úgy gondolja, hogy az, amit ő szív, kevésbé káros, mint a gyárilag előállított cigaretták.