Jön az alkohol, ami nem okoz másnaposságot

Öt éven belül olyan szintetikus alkohol kerülhet a piacra, amely bódulatot igen, másnaposságot viszont nem okoz.

A másnaposság jellegzetes panaszait valószínűleg olyanoknak sem kell bemutatni, akik soha nem fogyasztottak alkoholt. Egy-egy átmulatott éjszaka után rendszerint erős fejfájással , émelygéssel és hányingerrel ébredünk, a tünetek pedig sokszor késő délutánig nem enyhülnek. A tudomány azonban erre a problémára is megoldást találhat: olyan szintetikus alkohol kifejlesztésén dolgoznak, amely részegséget okoz, másnaposságot azonban nem.

A másnaposság ezért súlyosabb egyeseknél Egy-egy átmulatott éjszaka után jól ismert a másnaposságnak nevezett, kínzó tünetegyüttes. Egyeseknél már egészen kevés alkohol hatására is jelentkezik. Szakember magyarázza el, miért - kattintson !

A májat sem károsítja

A termék hatását az alcosynth-re keresztelt molekulának köszönheti, amely ugyanúgy bódulatot okoz, mint a hagyományos alkohol, viszont a másnapossággal járó folyamatokat nem indítja be. A kutatók szerint ráadásul a májat sem károsítja olyan mértékben, mint a jelenleg forgalomban lévő alkoholos italok.

A jövő alkoholjától nem leszünk másnaposak? Fotó: 123rf
A jövő alkoholjától nem leszünk másnaposak? Fotó: 123rf

A kutatást végző David Nutt professzor már 1983-ban felfedezett egy olyan anyagot, ami visszafordíthatja a részegséget, ennek használata azonban még okozott bizonyos mellékhatásokat, ezért klinikai vizsgálatokra nem volt alkalmas. Azóta a kutató egy olyan molekula kifejlesztésén dolgozik, ami az alkoholhoz hasonlóan stimulálja a gamma-amino-vajsav (GABA) termelődését az agyban. A GABA termelődése lassítja az idegsejtek közötti kommunikációt, ami bódult állapotot, mozgáskoordinációs panaszokat és akadozó memóriát eredményez - tehát a részegség jellegzetes állapotáért felelős.

A professzor szerint az alkohol 15 különböző GABA receptor-altípushoz kapcsolódik, de ezek közül nem mindegyik váltja ki a másnaposságként ismert, kellemetlen panaszokat. A molekulából készített termék nagyjából 45 percig biztosítja a bódult hatást, a kijózanodást követően pedig a másnaposságtól sem kell tartani.

Az alkoholizmus a fejlett világ egyik legnagyobb egészségügyi kihívása, Magyarországon egymillió fölé becsülik a szenvedélybetegek számát. Ha a molekula beválik, az nem csak a másnaposságra jelenthet megoldást, de az alkohol májkárosító hatása miatt komoly népegészségügyi hatása is lehet. A kutatók szerint öt éven belül akár piacra is kerülhet a szintetikus alkohol, és főként az alkalmi alkoholfogyasztó, fiatalabb generációnál lehet nagy sikere.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra