Sokak szerint az akaraterő a központi kérdés, ám a dohányosoknak kevesebb, mint öt százaléka képes segítség nélkül letenni a cigarettát . Minden nikotinfüggő más-más módszerrel éri el a legjobb eredményt, de bármilyen leszoktató programban vesz részt, a motiváló üzenetek mindenképpen segítséget jelentenek. Erre jutottak korábban brit kutatók, s eredményeiket most a gyakorlatban is igazolták amerikai kollégáik.
A The Times of India cikke a George Washington Egyetem kutatói egy, a leszokást segítő sms-eket pénzért kínáló online szolgáltatótól kapott felhasználói adatok egy részét értékelték ki. A szolgáltatónál 75 ezren regisztráltak a leszokás reményében, közülük 503 felhasználó viselkedését vizsgálták az amerikai kutatók. Azok közül, akik motiváló sms-eket kaptak, 11 százalékkal könnyebben tartotta magát a kitűzött dátumhoz és valóban letette a cigarettát - hat hónap elteltével sem dohányzott. A kontrollcsoport öt százalékának sikerült ugyanez.
Ez pontosan igazolja a gyakorlatban is a korábbi, a The Lancetben megjelent tanulmány eredményeit. A britek 5800 dohányos bevonásával folytattak vizsgálatot. Azok, akik folyamatosan motiváló, bátorító szövegeket kaptak, kétszer akkora eséllyel szoktak le, mint a semleges (például adatokat kérő) sms-eket olvasó kontrollcsoport tagjai.
Elküldik, hogy mi a teendő
Az Amerikában előfizethető szolgáltatás valójában úgy viselkedik, mint egy jó barát: ha a dohányos nem tudja, mit csináljon, mert hirtelen rátör a vágy és cigarettázni akar, beküldhet egy sms-t a rendszerbe és kaphat tippeket, mi a teendő. A rendszerüzenetek emlékeztetik a céljára és tanácsokat is kap a leszokáshoz. A szolgáltatás mintájára tehát bárki segíthet leszokni a dohányzásról annak, aki megkéri rá. Nem kell mást tennie, csak rendszeresen motiváló üzeneteket küldeni az illetőnek, illetve rendelkezésre állni, és tanácsot adni, ha a dohányost égeti a cigaretta utáni vágy.
A The Lancetben megjelentek alapján például ilyen tanács lehet, hogy dohányzás helyett lassan kortyolgasson el a függő egy pohár vizet, vagy foglalja el magát valamivel öt percig, mert általában ennyi idő alatt elmúlik a cigaretta iránti heves vágy.
Az amerikai Betegségellenőrzési és- megelőzési Központ (CDC) adatai szerint világszerte mintegy ötmillió áldozatot szed a dohányzás, és ez a szám 2030-ra eléri a nyolcmilliót.