A tanulmányt készítő Yue Liao, a Dél-Kalifornia Egyetem Keck Orvosi Iskolájának hallgatója elmondta, hogy kutatásuk eredményein saját maguk is meglepődtek, mivel előzőleg azt gondolták, a középiskolákban jellemzőbb, hogy a diákok egymás hatására gyújtanak rá a cigarettára, ám úgy tűnik, egymás befolyásolása már ennél fiatalabb korban kezdődik .
A vizsgálat során a szakemberek nagyjából 1000 tizenévest követtek nyomon, akiket először 11 éves - azaz hetedikes - korukban kérdeztek ki, majd hat hónap elteltével ismét, és végül a 12. évfolyamig bezárólag minden évben egyszer. A kérdések között szerepelt, hogy a barátaik, illetve a szüleik dohányoznak-e, illetve, hogy ők maguk hány szál cigarettát szívtak el az elmúlt hónapban. A válaszok alapján az derült ki, hogy a gyerekek dohányzási szokásait az általános iskola felső tagozatán és a középiskolában egyaránt befolyásolták mind a szülők, mind a barátok, ám utóbbiak hatása felső tagozaton még jóval erősebb volt. A szülők befolyásoló ereje a középiskola utolsó két évében már halványulni kezdett, előtte azonban - tehát a felső tagozatban és a középiskolában - nem különbözött nagymértékben.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a 9. és 10. évfolyamon a lányokat erősebben befolyásolták a barátaik a dohányzás terén, mint a fiúkat, a 10-12. évfolyamon azonban rájuk már kevésbé hatottak mind a barátok, mind a szülők. A fiúknál ellenben az derült ki, hogy minél idősebbek lettek, annál jobban befolyásolta őket az, hogy a barátaik dohányoztak-e vagy sem. A szakemberek szerint lehetséges, hogy a fiúk, minél jobban összenőnek az évek során, annál jobban veszik át egymás kockázatos szokásait, míg a lányoknál inkább az érzelmi összetartozáson van a hangsúly.
A című lapban megjelent tanulmány készítői úgy vélik, az eredmények sokat segíthetnek a fiatalokat célzó dohányzásellenes programok hatékonyabbá tételében, hiszen látszik, hogy melyik az a kor - nevezetesen a középiskolai évek eleje -, amikor a legeredményesebben lehetne közbelépni, és elérni, hogy a diákok ne vegyék rá egymást káros szokásokra. Emellett a szülőket is érdemes lenne megcélozni, hiszen az ő hatásuk is érezhető egészen a középiskolás évek végig. A pozitív szülői példa mellett külön figyelmet kellene arra is fordítani, hogy a gyerekek megtanulják, miként lehet visszautasítani társaik kínálását.