Egy finn tanulmány az anyai dohányzás hosszú távú egészségügyi hatását vizsgálta férfi utódok esetében. A vizsgálatba 508 fiatal férfit (átlagéletkoruk 19 év) vontak be, közülük 59-nek az anyja naponta több cigarettát is elszívott a terhesség egész ideje alatt. Azt találták, hogy az anyai dohányzás összefügg a gyermek alacsonyabb aerob fittségével, amelyet a katonai szolgálatuk elején tartott fizikai teszt keretében mértek. Az aerob aktivitásukat megvizsgálták a saját dohányzási szokásaikkal, súlyukkal és a fizikai tevékenységükkel kapcsolatban is.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a dohányzás mellett hasonló következményekkel jár a terhesség előtti magasabb anyai testtömegindex (BMI) és a terhesség alatti túlzott súlygyarapodás.
A dohányzással összefüggő egészségügyi kockázatok, valamint a dohányzás abbahagyásának előnyei jól ismertek. A dohányzó anyák között magasabb a vetélés kockázata, több a méhen kívüli terhesség és a méhen belüli növekedési retardáció, a koraszülés és a halvaszületés. A babák is nagyobb valószínűséggel szenvednek születési rendellenességekben és küzdenek neurológiai, pszichológiai vagy viselkedési nehézségekkel.
Ezen kívül a dohányos anyák csecsemőinél nagyobb az asztma , a mellkasi- és fülgyulladás, illetve a tüdőgyulladás kockázata, valamint hajlamosabbak a hirtelen csecsemőhalálra. Továbbá sokkal valószínűbb, hogy a babák fejletlenül, kis súllyal jönnek világra, s fokozottan veszélyezteteti őket az elhízás és a cukorbetegség életük későbbi szakaszában.
Forrás: Science Daily