Megtalálták az agysejteket, amelyek leállítják az ivást

"Csak egy sör!" - hangzik az egyik leggyakoribb mondat kocsmába menés előtt. De azt, hogy valójában hány korsó csúszik, dől majd a gallér mögé, azt valójában az agy kétféle neuronja határozza majd meg.

Egy frissen megjelent tanulmány szerint az agyban található kétféle idegsejt, ami meghozza a döntést: a D1, amely azt dönti el, hogy tovább iszunk, és a D2, amely megálljt parancsol a további italozásnak. A korábbi kutatások már bebizonyították, hogy az alkoholfogyasztás megváltoztatja a közepes méretű tüskés neuronok fizikai struktúráját és funkcióját a döntéshozatalért felelős agyterületen.

A D1 neuronok az agy „mehet” jelzésért, míg a D2 neuronok a „nem mehet” jelzését felelnek. Mikor alkohol kerül a képbe, a D2 az egyetlen, ami képes leállítani a további fogyasztást.

Legtöbben jól ismerik (vagy ismerni vélik) az alkohol hatását a szervezetre. Van azonban néhány dolog, amire csak kevesen gondolnak. Olvassa el, milyen meglepő károsodásokat okoz az alkoholfogyaztás!

„A függőség szempontjából vizsgálva a D2 neuronok jók” – véli a tanulmány egyik szerzője, Jun Wang. A kísérlet során a doktor és csapata egereket treníroztak alkoholfogyasztásra, méghozzá kétüveges módszerrel, amihez egy alkohollal és egy vízzel teli ivóedényt használtak fel. Ezután szelet-elektrofiziólógát – az agytól elkülönített szinapszisok vagy idegi áramkörök vizsgálata – alkalmaztak a neuronok erősségének feltérképezésére. Mindemellett más módszerekkel is próbálták manipulálni az idegi aktivitást, majd feljegyezték annak következményeit az egerek alkoholfogyasztási szokásaira.

Megtalálták az agysejtet, amely az alkoholfogyasztást szabályozza

Mint kiderült, a jelentős mértékű alkoholfogyasztás és az azutáni megvonás csökkentette a neuronok közti kapcsolat erejét. Azaz, a D2 jelek sokkal kevésbé voltak erősek, és az egerek hozzászoktak, hogy alkoholt keressenek maguknak. Mikor túl sokat ittak, a D2 teljesen deaktiválódott még az egyébként nem alkoholista egerek esetében is, azaz nem volt, ami megálljt parancsolt volna a fogyasztásnak.

Wang szerint hasonló a helyzet a folyamatosan alkoholizáló fiataloknál is, akik minél többet isznak, annál többre vágynak, és nem állnak le.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A tudósok képesek voltak arra is, hogy a neuronok segítségével úgy manipulálják az egereket, hogy még az alkoholista egerek se vágytak több alkoholra.

Mikor egy alkoholista leáll az ivással, az agy dopaminfelhasználási képessége csökken, azaz a jutalomközpont kevésébe lesz aktív. A rendszeres alkoholfogyasztóknál a dopaminfelhasználás egyébként sem működik rendesen, csak az egyre nagyobb mennyiségű alkohol fogyasztása képes örömet okozni.

Forrás: www.medicaldaily.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra