"A régóta dohányzók agya egyszerűen jobban izgalomba jött akkor, ha a cigarettázást pozitív hangulatú képeken látták, sőt még a semleges, de megrázó képek is több hatást váltottak ki belőlük, mint azok a képek, amelyeken a dohányzás káros hatásait mutatták be. A jelek szerint ezeket az információkat egyszerűen kizárja az agyuk, így ezek nem is érdeklik őket" - mondta a kutatás vezetője, Le-Anh Dinh-Williams, l'Institut universitaire en santé mentale de Montréal szakembere. "Tehát, bár tisztában vannak a dohányzás káros hatásaival, ez nem akadályozza meg őket abban, hogy újra és újra rágyújtsanak."
A kísérletben három csoportba tartozó képeket mutattak dohányosoknak, miközben képalkotó készülékkel figyelték az agyműködésüket. Az első csoportba a cigarettázással kapcsolatos pozitív képek tartoztak, a másodikba nyomasztó, de a cigarettázástól független képek (pl. egy idős ember a halálos ágyán), míg a harmadikba a cigaretta káros hatásait bemutató képek (pl. tüdőrák ).
A dohányosok agya sokkal aktívabban reagált az első két csoportba tartozó látványra, mint a harmadik csoportba tartozókra. A szakemberek szerint ezek a kutatási eredmények befolyásolhatják a függőségek kezeléséről , illetve a leszokásról kialakított korábbi elképzeléseinket.