Egy nagy, átfogó tanulmány szerint az amerikai öngyilkosok közel egynegyede részeg, amikor meghal. Mindemellett ezek az áldozatok sokkal nagyobb valószínűséggel követnek el öngyilkosságot erőszakos eszközökkel, mint társaik. Így gyakori a lőfegyver általi halál, a felakasztás és a halálba való ugrás.
Portland állam egyetemének kutatása során 16 államban közel 58 ezer öngyilkos esetnél vizsgálták meg a páciensek véralkoholszintjét és kimutatták: az áldozatok 22 százaléka ittas volt, amikor meghalt. Az öngyilkos férfiak 24 és a nők 17 százalékának véralkoholszintje legalább 0,08 g/dl volt, ami több államban is vezetési küszöbértéknek számít - írja a Fox News.
A szakértő szerint nem új jelenségről van szó. Mint Dr. Kurimay Tamás pszichiáter, addiktológus a HáziPatika.com-nak kifejtette, az alkoholos, valamint drog általi befolyásoltság növeli az öngyilkosság kockázatát azoknál, akiknél fennáll valamilyen mentális sérülés, vagy egy krízishelyzet (például a munkahely elvesztése). "Ráadásul a gazdasági válság során mind az alkoholfogyasztás, mind az öngyilkosságok száma megnőtt" - mondta a szakértő. Dr. Kurimay Tamás hangsúlyozta azt is, hogy alkoholos és/vagy drogos befolyásoltság alatt annak kockázata is nagyobb, hogy valaki bűncselekmény vagy baleset áldozatává válik.
A WHO statisztikái szerint a világon átlagosan minden 40. másodpercben, Magyarországon négyóránként lesz valaki öngyilkos, döntően 45-54 év közötti férfiak, valamint 70 év feletti idősek. Évente átlagosan 2500-an vetnek véget önkezűleg életüknek, a kísérletek száma ennél tízszer magasabb. Általában elmondható, hogy a falusi környezetben élők között a leggyakoribb az öngyilkosság, és a fővárosban a legkedvezőbb a helyzet. A százezer főre jutó öngyilkosok számát tekintve Magyarországot az EU-ban csak Litvánia előzi meg, de világszinten is az első tízben vagyunk.