A járvány kitörésekor, 2020 tavaszán számos termék gyorsan hiánycikké vált a boltokban: a vásárlók elkapkodták a maszkokat, a fertőtlenítőszereket, sőt a vécépapírból is hatalmas készleteket halmoztak fel az otthonukban egyesek. Egy USA-ban végzett, friss elemzés szerint azonban még egy termékcsoport iránt megugrott az igény ezekben a hónapokban: sokkal több alkoholt vásároltak az emberek, leginkább a töményszesz és a bor volt kelendőbb a megszokottnál. Furcsamód sörből nem vásárolt az amerikai lakosság többet, sőt, a legtöbb államban visszaesést tapasztaltak ezeknek a termékeknek az értékesítésében - számolt be a CNN cikke .
Komoly veszélyt jelenthet a karantén a függőséggel élőkre
"Fontos megérteni, milyen hatással vannak a koronavírus-járvány miatti lezárások az emberekre, hiszen a nagymértékű alkoholfogyasztás köztudottan számos egészségügyi és társadalmi problémával jár" - mondta Brian Quigley, a University at Buffalo kutatója. A szakember a járvány hatására vásárolt alkohol mennyiségét és ennek következményeit vizsgálta egy friss tanulmányban. Mint írta, a koronavírus miatt kialakult helyzetben érdemes lenne újragondolni az alkohol hozzáférhetőségével kapcsolatos szabályozást, ez ugyanis egy újabb egészségügyi krízist vezethet fel.
A tanulmányban a 2020 márciusa és júniusa közötti időszakban vizsgálták meg az alkoholos termékek iránti lakossági igényt, majd ezt hasonlították össze 2018 és 2019 azonos hónapjainak adataival. Az Egyesült Államok 14 államának alkoholeladásait elemezték ki ezekre a hónapokra kivetítve, külön termékekre is lebontva, hogy kiderítsék, mire volt leginkább igény.
A söreladások a vizsgált államok túlnyomó többségében csökkentek, Kansas, Arkansas és Texas kivételével. Ez az adat szorosan összefügghet azzal, hogy a bárokat és kocsmákat is korlátozottan látogathatták ezekben a hónapokban. Az italboltok látogatottsága azonban megnőtt, melyekben a tömény italok forgalma átlagosan 11 százalékkal emelkedett minden vizsgált államban 2020 márciusa és júniusa között, az előző évekhez képest. Négy államban volt jelentős növekedés: Texasban, Kentuckyban, Virginiában és Missouriban a szeszesital-eladások 20-40 százalékkal nőttek ebben az időszakban.
A szerzők szerint a kiugrást valószínűleg a COVID-19 -től való félelem, a társadalmi elszigeteltség, a munkahelyek elvesztése és a jövő miatti bizonytalanság okozta. A függők ráadásul az otthonukban zavartalanabbul élhettek káros szenvedélyükkel ebben az időszakban, hiszen kevesebb figyelem irányult rájuk, munkájukat is otthon végezhették.
Magyarországon is jelentősen megnőtt az alkoholfogyasztás
Az Mfor év elején publikált cikke szerint az alkoholfogyasztás a magyarok körében is jelentősen megugrott tavaly. A lap szerint a NAV 2020-as évre vonatkozó jövedéki statisztikáiból az olvasható ki: 2020 februárjában (amikor a koronavírus gyorsan terjedni kezdett Európában) közel 80 százalékkal nőtt meg a hazai boltokban a szeszesitalok forgalma, de márciusban is 50 százalékkal magasabb értéket mutatott az eladott alkoholmennyiség. A következő nagy felvásárlási hullám júniusban és júliusban történt, ekkor a tavalyi évhez képest csaknem 30 százalékkal nagyobb volt a szeszeistalok iránti igény.
A második félévben az adatok már nem mutattak a tavaszi és a kora nyári időszakhoz hasonló kilengést. Ennek oka a lap szerint vélhetően az lehetett, hogy az emberek ekkorra már hozzászoktak a járvány okozta új helyzethez és a pánikszerű felvásárlások is megszűntek, miután az emberek látták, hogy az üzletekben az ellátás folyamatos maradt.