Budapesten november 11-12-én került sor a WEBA (World Educate Business Association, Nemzetközi Oktatásügyi Üzleti Szövetség) Education Fair elnevezésű oktatási toborzó rendezvényre, amelyen külföldi egyetemi, nyelvtanulási és egyéb karriertervezést segítő lehetőséggel ismerkedhettek meg a magyar diákok. Az idei rendezvényen 36 oktatási szervezet és mintegy 1100 látogató vett részt. Ez alkalommal a szakmai kiállítók mellett helyet kapott az EB "A volt dohányosok megállíthatatlanok" elnevezésű kampányának standja is, ahol a látogatók többek között az iCoach internetes leszokástámogató programjával is megismerkedhettek.
Az iCoach program rendkívül népszerű Európa-szerte, hiszen indulása óta (idén június) a regisztrációk száma hétszeresére nőtt, jelenleg több mint 145 ezren használják a programot. A felhasználók közül több mint 7 ezren Magyarországról regisztráltak. A standon érdeklődök nemcsak dohányzó fiatalok voltak, hanem nagy számban akadtak olyanok is, akik egy ismerősüknek kívánnak segíteni a leszokásban. Richard Affolter, a WEBA tulajdonosa és fő szervezője így nyilatkozott: "Nagyon örültem, hogy bemutatkozási lehetőséget tudtunk biztosítani a Volt Dohányosok kampány számára budapesti kiállításunkon. Azt gondolom, hogy fontos, hogy a fiatalok megismerjék a dohányzásmentes élet pozitív oldalait, hogy olyan gyakorlati segítséget kaphassanak, amely képes megváltoztatni gondolkodásmódjukat és támogatja őket a leszokásban."
A rendezvényt megelőzően, októberben a Budapesti Atlétikai Szövetség által szervezett Budapest Futófesztiválon is kampányolt az EB dohányzásellenes programja. A Volt Dohányosok standján COPD-szűrést (krónikus obstruktív légúti betegség), légzésfunkciós vizsgálatot és szén-monoxid-mérést is végzett a kampány ügyéhez csatlakozó "Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért" nevű civil szervezet.
Az Európai Bizottság ez év júniusában indított „A volt dohányosok megállíthatatlanok” elnevezésű kampányának célja, hogy segítse a 25–34 év közötti korosztályt a leszokásban, illetve hogy ne szokjanak rá a dohányzásra. A kampány egyedülálló módon a dohányzás nélküli élet pozitív hatásaira összpontosít; ezek közé tartozik a jobb egészségi állapot, a jobb társas kapcsolatok, a nem kevés megtakarított pénz és természetesen a jobb életminőség. Az Egészségszigeten felállított standon az érdeklődők megismerkedhettek a dohányzásról való leszokást támogató ingyenes, interneten elérhető interaktív iCoach programmal. Az iCoach gyakorlati tippek és tanácsok révén nyújt segítséget a dohányzásról való leszokás egyes szakaszaiban.
Hazai adatok
Magyarországon 3 millió ember dohányzik, és 1 millióan vannak olyanok, akik már leszoktak. A 18-30 év közötti korosztály fele dohányzik, nemek szerinti lebontásban ugyanannyi nő mint férfi, a régebben a férfiak javára létező különbség eltűnt. Évente 16.000 nő szül úgy, hogy a terhessége alatt dohányzott, ezért akár nikotinfüggőként jöhet világra gyermeke. Évente 3000 ember hal meg hazánkban mások dohányzása miatt. Egy dohányos havonta átlagosan 15-20 ezer forintot, azaz évente közel 200 ezer forintot költ cigarettára. A dohányosok átlagosan háromszor annyi időt töltenek táppénzen, mint nemdohányzó társaik, aktív, egészséges életben eltöltött időszakuk 10-15 évvel rövidebb. A dohányos a napi munkaidejéből átlagosan 1 óra 20 percet tölt dohányzással. A mindennap dohányzó tizenévesek több mint 50%-a kipróbált már valamilyen drogot.