„Nyílt világúnak nevezzük azokat a játékokat, amelyek nagy, szabadon felfedezhető környezetben zajlanak, ahol a játékosok minimális korlátozások mellett mozoghatnak és kerülhetnek interakcióba a játékvilággal” – idézi a ScienceAlert cikke a Journal of Medical Internet Research cím folyóiratban megjelent tanulmányt. „Azáltal, hogy magával ragadó környezetet biztosítanak, amely lehetővé teszi gondolataink elterelését, az érzelmi megkönnyebbülést, egyúttal jelentése is van, ezek a játékok értékes eszközként szolgálhatnak pszichológiai és emocionális egészségünk javításához” – teszik hozzá a szerzők.
A londoni Imperial College és a Grazi Egyetem kutatói összesen több mint 600 posztgraduális hallgatót vontak be felmérésükbe, akik közül 32 fővel részletes interjút készítettek, míg a többiek egy kérdőívet töltöttek ki videójátékos szokásaikról és azokkal kapcsolatos tapasztalataikról. A válaszadók a többi között fokozott belső békéről, a napi gondok elfelejtéséről, illetve a külvilág kikapcsolásáról beszéltek válaszaikban. Egyikük a nyílt világú játékokban töltött időt a meditáció egy formájaként írta le. Ugyancsak sokan említették a nyugalmat, relaxációt, élvezetet, stresszcsökkentést és feszültségoldást. Néhányuk pedig azt fogalmazta meg, hogy a játékokban különleges célt találtak maguknak, egyszersmind személyiségük is fejlődött általa.
A tanulmány szerzői szerint e játékokban a nyílt világok bebarangolásának autonóm természete, továbbá a környezet gazdagsága egyaránt hozzájárul a stresszcsökkentéshez és a mentális egészség javításhoz. A ScienceAlert cikke hozzáteszi továbbá, hogy a technológia fejlődésével és a játékfejlesztő stúdiók mind ambiciózusabbá váló céljaival a nyílt világok mérete és komplexitása is növekedni fog a jövőben – szinte egy második életet kínálva a játékosok számára egy fiktív világban. Azt azonban a kutatók is hangsúlyozzák, hogy a videójátékozás csak mértéket tartva támogathatja a mentális egészséget.