A helyes szaunázás lépései

A szaunázás az északi népek, elsősorban a finnek egyik legkedveltebb időtöltése.

A szauna testre és lélekre gyakorolt jótékony hatása már régóta ismert. Az elmúlt évtizedekben itthon is egyre népszerűbbé vált e kikapcsolódás.

A rendszeres szaunázás az egészség megőrzés egyik hatékony eszköze ellenállóvá teszi a szervezetet a betegségekkel szemben, erősíti az immunrendszert, serkenti a vérkeringést, növeli a fizikai és szellemi teljesítőképességet. A heti rendszerességgel végzett kezelések jelentősen csökkentik a szív- és érrendszeri, illetve a mozgásszervi megbetegedések kialakulását. Kiválóan edzi az ereket, amelyek a hőmérséklet változásra kitágulnak majd összehúzódnak. A hő hatására a keringés felgyorsul, fokozódik a bőr anyagcseréje, ami beindítja a méregtelenítés folyamatait. A felgyűlt salakanyagok a verejtékmirigyeket keresztül távoznak. Ugyanakkor a szauna megelőzésképpen a vírusokkal teli téli időszakban is kiváló, hisz a kórokozók nem kedvelik a nagy meleget, elpusztulnak. Ám a szaunázás nem csak a testnek, de a léleknek is felüdülést nyújt, oldja stresszt, a feszültséget.

A fertőzések elkerülése érdekében mindig terítsünk magunk alá törölközőt, ha szaunázunk
A fertőzések elkerülése érdekében mindig terítsünk magunk alá törölközőt, ha szaunázunk

A szaunázásnak is megvan a maga rituáléja

A szaunázás optimális esetben 3 X 10-15 perc izzasztásból, rövid lehűtésekből, majd a végén 20 perc pihenésből áll. Szaunázás előtt érdemes mindig lezuhanyozni, hogy bőrünkről eltávolítsuk a szennyeződéseket és a különböző kozmetikumokat. Zuhanyozás után töröljük szárazra testünket, és már jöhet is a szauna nyújtotta kellemes felüdülés. Első alkalommal csak annyi időt töltsünk az izzasztókamrában, amennyi igazán jólesik, ez az idő azonban ne legyen több 10 percnél. A szauna hőmérséklete a mennyezetnél 70-100 fok, a padló szintjén pedig 30 fok. A levegő relatív páratartalma 10-30 százalék között mozog.

Kezdőként lehetőleg az alsó padokra feküdjünk, mert ott alacsonyabb a hőmérséklet. Ha a meleg és az izzadás már elviselhetetlenné válik, hűtsük le magunkat hideg vizes zuhannyal vagy a hideg medencében. A hűtés minden alkalom után kötelező.

A finnek szerint amit a szauna nem gyógyít meg, azt már az orvos sem. Az tény, hogy ők sok szempontból a pozitív egészségügyi statisztikák élén szerepelnek, amiben az életük részét képező szaunázásnak is jelentős szerepe van. Mikor és kinek ajánlott a szaunázás?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A gyakorlott szaunázók az izzasztást és a lehűtést 2-3-szor ismétlik. Az izzasztást gyakran a bőr vesszővel való paskolásával, és a bőr kefélésével is fokozzák. Emellett a szaunázás élményét növeli az is, amikor a szaunamester vizet locsol a forró kövekre, majd szétteríti a nedvessé vált levegőt. Ezt a hatást gyakran illóolajokkal teszik még izgalmasabbá. A szaunázás mindig a lehűtéssel ér véget. Kezelés után legalább negyedórát pihenjünk és pótoljuk az elveszett folyadék mennyiséget.

Néhány alapszabály szaunázóknak

A szaunázás betegen, lázas, gyulladásos állapotban nem ajánlott, de magas vérnyomás, szívbetegség, visszeresség, várandósság esetén is ellenjavallt. Amennyiben bizonytalanok vagyunk, kérjük ki orvosunk tanácsát. Szaunázás előtt ne igyunk és együnk túl sokat. Az emésztés megterheli a szervezetet, így lehetőleg az utolsó étkezés után 2 órával merészkedjünk csak a kabinba. A fokozott izzadás után az elvesztett folyadékot bőségesen pótoljuk. Az intenzív sport a szaunázás után már nem javasolt. A fertőzések megelőzése érdekében mindenképpen zuhanyozzunk le, a padokra pedig lehetőleg ne nedves fürdőruhába üljünk, hanem terítsünk magunk alá törölközőt.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.