A szerencsejáték-függők háromszor nagyobb eséllyel lesznek öngyilkosok, mint az egészséges emberek. Egy nemrég végzett felmérés szerint a játékfüggők gyakran szenvednek különböző személyiségzavaroktól is.
A nemrég a Psychology of Addictive Behaviour című szaklap oldalain megjelent kutatási anyag szerint ennek tudatában hatékonyabb öngyilkosság ellenes programokat lehetnek kidolgozni.
"Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felmérései szerint az öngyilkosság a nyugati világban a tíz leggyakoribb halálok egyike - nyilatkozta Richard Boyer professzor, az Université de Montréal munkatársa - Ezeknek az öngyilkosságoknak az öt százalékát pedig szerencsejáték-függők követik el. Ezek a statisztikai adatok ösztönöztek minket arra, hogy tanulmányozzuk a játékfüggők és az egészséges emberek öngyilkosságra való hajlamát."
A kutatók összesen 122 öngyilkossági esetet vizsgáltak meg 2006 és 2009 között. Az öngyilkosságot elkövetőkből 49-en voltak szerencsejáték-függők. A kutatók az áldozatok barátaival és családtagjaival készített interjúkkal tették teljessé a szerencsejátékosok pszichológiai profilját.
"Kutatásainkból egyértelműen kiderült, hogy az öngyilkosságot elkövető játékfüggők körében kétszer olyan gyakran fordultak elő személyiségzavarok, mint a többi öngyilkos esetében" - nyilatkozta Alain Lesage, az Université de Montréal munkatársa.
"Ezek a személyiségzavarok jelentősen növelik az öngyilkosságra való hajlamot - nyilatkozta Boyer professzor - Az öngyilkosságnak három fő rizikófaktora van: a depresszió, az alkohol- és drogfogyasztás, valamint a személyiségzavar. Ezek a pszichiátriai betegségek kölcsönhatásba is léphetnek egymással, így például a depresszió okozhat alkohol- és drogfüggőséget, ami anyagi gondokhoz vezet, ami pedig még tovább rontja a depressziós állapotot."
"További probléma, hogy a játékfüggők általában nem kérik szakember segítségét, mert úgy gondolják, maguk is meg tudják oldani a problémáikat. Nagyon fontos, hogy a családtagok és egészségügyi szakemberek odafigyeljenek az öngyilkosságra való hajlam apró jeleire a játékfüggők esetében. Minél előbb diagnosztizáltuk a betegséget, annál előbb kezdődhet a kezelés, és annál nagyobb az esély a gyógyulásra."