A téli estéken korán beköszönt a sötétség, kint röpködnek a mínuszok, süvít a szél, és sokszor esik is valami; nem csoda, ha nincs kedvünk kilépni a biztonságos, meleg otthonunkból. Ha éppen úgy alakul, hogy nincs kivel megosztanunk a bekuckózás meghitt nyugalmát, akkor a magány elűzése érdekében a legjobb, amit tehetünk egy jó könyv elolvasása. Lehet romantikus, elgondolkodtató, humoros vagy éppen krimi, egy biztonságot nyújtó meleg takaró ölelésében bármelyikbe belevághatunk.
Fekete István: Karácsony éjjel
Fekete István hangulatos novellái azok számára nyújtanak tökéletes kikapcsolódást, akik szeretnék feltölteni a lelküket olyan történetekkel, amelyekben az emberi jóság, a szeretet, az együttérzés, az egymásra figyelés, a megbocsátás, a béke, az összetartozás, a segítőkészség és a példamutatás kapják a főszerepet. Felidézi az ünnepi készülődés gyermeki izgalmát, emlékeztetve rá mindenkit, hogy érdemes szeretni és jónak lenni. Fekete István minden írása tele van élettel, emellett varázserővel is bír: a vidámabb vagy éppen szomorúbb karácsonyi történetek képesek előhívni a saját karácsonyi élményeinket és emlékeinket is.
Colleen Hoower: November 9
Ha érzelmi hullámvasúthoz van hangulatunk, a romantikus témáiról ismert Colleen Hoower regénye kitűnő választás lehet. Azonban szigorúan csak az kezdje el olvasni, akinek a közelében van egy nagy adag papírzsebkendő is. A regényben szereplő író és az ő szeretett múzsájának története ugyanis hol sírásra, hol könnyes-nevetésre készteti az olvasót, és nem ritka az sem, ha egy-egy szituációban bizony saját magunkat véljük felfedezni. A történet főszereplője Ben éppen akkor ismerkedik meg A Lánnyal, amikor másnap az ország legtávolabbi sarkára kell költöznie. Ez a szerencsétlen helyzet azonban mégsem egyértelműen negatív, hiszen az írónak akkora inspirációt jelent készülő regényéhez, amire nem is számított. Miközben nyomon követhetjük, ahogy életük párhuzamosan, a másiktól függetlenül halad a maga útján, egy évben egyszer - szigorúan november 9-én - mindig újra találkoznak. A történet bővelkedik nem várt csavarokban, szanaszét futó szálakban, amik a végén mégis összeállnak.
Anna Gavalda: Együtt lehetnénk
Ha franciásan könnyed, érzelmekkel teli könyvre vágyunk, kezdjünk bele Anna Gavalda bármely könyvébe, például az Együtt lehetnénk-be. Ebben a történetben megismerhetjük az anorexiás festőnőt, Camillet, a morcos szakácsot, Franck-et, és a nagyon okos, de a modern világ kihívásaival szemben kissé ügyefogyott arisztokratát, Philibertet. A három fiatal egy párizsi társasházban él, ahol más-más okokból boldogtalan életük egyszer csak összeforr. Végig követhetjük a teljesen eltérő személyiségű szereplők időnként megrázó, máskor pedig megható, vagy éppen humoros bukdácsolását, azt, ahogy az arisztokrata megmenti a lány életét, a lány a szakácsot és a bolondos arisztokratát, és közösen megszépítik Paulette nagymama utolsó hónapjait. A könyv központi témája a szerelem, a barátság, a magány felszámolása, valamint annak az elsajátítása, hogy az életben ne csak adni, de kapni is megtanuljunk.
Matt Haig: Éjfél Könyvtár
Ki ne gondolkodott volna már el élete során arról, hogy "mi lett volna, ha...?" Ez a regény éppen ekörül forog. Megismerhetjük Nora Seed történetét, akinek életét rossz döntések, csalódások és megbánások sorozata jellemzi. Egyik nap azonban különös dolog történik vele: az Éjfél Könyvtárban találja magát, és esélyt kap arra, hogy mindent rendbe hozzon. Ahogy Nora elkezdi nyitogatni a könyvtárban található varázslatos köteteket, kiderül, hogyan alakulhatott volna az élete, ha korábban más döntéseket hoz. Azonban hamar rá kell jönnie, hogy még így sem egyszerű megtalálni a megfelelő irányt, és a sokszor utólag jobb döntésnek vélt utak sem feltétlenül lettek volna szerencsésebbek. A filozofikus gondolatokkal teli könyv garantáltan mindenkit elgondolkodtat a saját élete "mi lett volna, ha" pillanatairól és talán végül rájöhetünk arra, hogy minden pontosan akkor és úgy történt, ahogy kellett. Vagy mégsem?
V. E. Schawab: Addie LaRue láthatatlan élete
Ha valaki szeretne egy kicsit jobban elrugaszkodni a valóságtól, választhatja a fantasy regényeiről ismert amerikai írónő tavaly megjelent, Addie LaRue láthatatlan élete című könyvét. Ez azonban egyáltalán nem a hagyományos értelemben vett fantasyt, így a témától ódzkodók se dobják el azonnal a lehetőségét annak, hogy megismerjék Addie történetét. Annak a fiatal nőnek a kalandjait, aki elkeseredettségében alkut köt az ördöggel, hogy örökké élhessen. Természetesen ennek meg van az ára: attól a pillanattól kezdve bárki, akivel találkozik, elfelejti őt. Az így szinte láthatatlanná váló Addie kalandos története átível évszázadokon és kontinenseken keresztül, egészen addig, amíg megtörténik az elképzelhetetlen: valaki mégis emlékszik rá. A "vigyázz mit kívánsz" típusú történet egy művészetekkel gazdagon telített vágyódás és sóvárgás, amely bővelkedik gyönyörű idézetekkel, és persze mély érzelmekkel.
David Michie: A Dalai Láma macskája
Ha már valóságtól való elrugaszkodás... Ebben a nem mindennapi regényben egy szerethető kis állaton keresztül válik érthetővé a buddhizmus szellemisége és lényege. A cselekmény Újdelhiből indul, ahol az egyik koszos sikátorában haldoklik egy éhező macska. Azonban, a történet varázslatos fordulatot vesz, amikor a dalai láma háziállataként, a Himaláján kezd új életet. A sokszor kissé naiv, de nagy tudásszomjjal rendelkező macska rávezeti az olvasókat is arra, hogyan tudjuk megérteni az élet fontos kérdéseit, valamint a szemén keresztül megismerhetjük a dalai láma varázslatos környezetét és inspiráló tanításai. A könnyeden megírt, humorosan szórakoztató történet rámutat arra, hogy egyszerű kedvességgel és szeretettel milyen sokat tehetünk másokért, és ezáltal saját magunkért is.
Sharon Bolton: Egyikünk hazudik
Ez egy olyan könyv, amit bár úgy jellemeznek, hogy olvasás közben a "rémület a csontodig hatol" szerintem ez erőteljes túlzás: ez a regény sokkal inkább izgalmas, mint ijesztő. Viszont abból mindenképpen a jobbik fajta. A történet Dr. Hamish Wolfe-ról, az intelligens, karizmatikus és komoly szuggesztív erővel bíró sorozatgyilkos orvosról, valamint Maggie Rose briliáns elméjű, ügyvédnőről szól, aki jogi praxisa mellett sikeres krimiíró. A férfi letartóztatják, ám ártatlannak vallja magát és meggyőződése, hogy csakis Maggie segítségével szabadulhat ki. Ehhez azonban a nőnek meg kellene írnia a róla szóló könyvét. A bravúrosan fordulatos és kifejezetten gördülékenyen olvasható vérbeli thriller egyfajta utazás az őrült elmék belső világába. Nem csak képes kizökkenteni a hétköznapokból, de olyan csavarokat rejt, amikre valószínűleg az elején egyáltalán nem számítottunk.
Szurovecz Kitti: Hópelyhek a válladon
Két lélek sorsszerű találkozásáról olvashatunk abban a regényben, amelynek főszereplője Arlen, a 28 éves tévériporter. A nő úgy érzi, hogy házasságában és a munkájában is egyaránt kiégett, már csak 5 éves kislánya tud színt vinni az életébe. Nagy lépésre szánja el magát: elhagyja férjét, visszaköltözik gyermekkora helyszínére, a nagyanyja házába és elkezdi újra felépíteni a kislányával közös életüket. Megismerkedik Haydennel, a titokzatos, de szomorú jégszobrásszal, aki azonban veszélyes titkot őriz. Az önéletrajzi ihletésű, szívbe markoló szerelmi történet egy nő belső utazásának a hiteles krónikája, amely arra keresi a választ, képes-e egymást meggyógyítani két sérült lélek és el tudják-e engedni korábbi sérelmeiket.
Bauer Barbara: A fekete rózsa
Bauer Barbara regénye Etyekre vezet, ahol megismerhetjük az itt felcseperedő Annát. A kislány életét azonban fenekestül felforgatja a háború, ami miatt túl korán kell felnőnie. Történetén keresztül tanúi lehetünk történelmi eseményeknek, a családok által átélt rettegésnek, illetve a svábok kitelepítésének. Láthatjuk, ahogy a magára maradó Anna erős nővé érik, visszaköltözik a szőlőhegyre, abban reménykedve, hogy gyermekkori szerelme, Andris is hazatér. Ám ehelyett valaki más érkezik, aki a lányt minden korábbinál nagyobb próbatétel elé állítja. Lesz elég ereje és bátorsága legyőzni a kishitűséget, a reménytelenséget? Megfejti a fekete rózsa és a szőlőhegy különleges borának a titkát? A személyes élmények ihlette regény egy sorsfordító történelmi korszak, egy sorozatos tragédiákat elszenvedő, de élni akaró településről, valamint egy szerelem hiteles, magával ragadó története tele várakozással, hittel, erővel bizalommal és elfogadással.