Svéd-, gyógy-, thai, zsírégető, sport-, nyirok-, mézes, lávaköves - és még hosszan sorolhatnánk, masszázsfajtából ugyanis több mint százféle létezik a világon. Lényegében bármelyiket válasszuk is magunknak ezek közül, helyesen járunk el, hiszen a masszázs eredményesen alkalmazható fájdalomcsillapításra, izomlazításra és ezeken túl általános hangulatunk és alvásminőségünk javítására is. Így ha beiktatunk egy (vagy pláne több) alkalmat az ünnepek idejére, igen sokat teszünk azért, hogy valóban békés hangulatban teljen ez a speciális időszak, amely sajnos a legtöbb ember számára speciálisan megterhelt is.
A stressz persze önmagában nem feltétlenül problémás, hiszen számos hétköznapi tevékenységnél égető szükségünk van rá a gyors reakciókat igénylő autóvezetéstől a különös éberséget kívánó üzleti tárgyalásokig. Ha azonban nincsenek hatásos módszereink az enyhítésére, akkor a túlzott stressz megannyi problémát okozhat: fejfájást, gyomorbántalmakat, magas vérnyomást, mellkasi diszkomfortérzetet vagy alvási nehézségeket, ráadásul erős stresszhatások esetén az enyhülést keresve hajlamosak vagyunk például sok alkoholt inni vagy rengeteget enni, ezek pedig a téli ünnepek idején már eleve létező veszélyforrások. A karácsonyfa körül családunk hangulatát pedig biztos nem emeljük meg, ha irritáltak, fáradtak, szomorúak vagy látható ok nélkül dühösek vagyunk.
Egy jó masszázs ugyanakkor a túlzott negatív stressz lényegében összes következményét ellensúlyozhatja: csökken tőle a stresszhatásban szerepet játszó kortizolhormon szintje, és aktiválódik a paraszimpatikus idegrendszer, ami annyit jelent, hogy a test könnyebben képes ellensúlyozni a stressz okozta problémákat. Ettől pedig csökken a pulzus, ellazulnak az izmok, helyreáll a keringés és a vérnyomás, több endorfinhormon termelődik (amely az elégedettségérzetünket növeli), nyugodtabbak leszünk, és kevésbé érezzük krónikus problémáink súlyát. Gondoljunk csak bele, hogy egy 60 perces masszázs során már eleve az is rengeteget számít, hogy ilyenkor egyedül lehetünk, nyugodt közegben, szokatlan csendben, telefon és egyéb zavaró hatások nélkül, ami tökéletes ellentéte lehet az ajándékvásárlásba feledkezett emberekkel teli közterek ideges vibrálásának! Mindent összevéve a stressz csökkentése a masszázsterápia egyik legfőbb előnyének tekinthető.
Figyeljünk rá ugyanakkor, hogy csak olyan masszőrhöz forduljunk, akiről ellenőrizni tudjuk, hogy ért a szakmájához, és tartsuk észben, hogy bár kérhetünk erősebb masszázst is, soha nem kell olyan kényelmetlen érzeteket elviselnünk, amilyeneket nem akarunk: vagyis szóljunk bátran a masszőrnek, ha valamin változtatni szeretnénk. Odahaza pedig kíséreljük meg újrateremteni azt a mélyen elégedett érzést, amelyet a masszázs közben mindvégig éreztünk!